Dewocjonalia – kiedy warto je podarować?

Dewocjonalia są przedmiotami, służącymi do praktyk religijnych. Choć nazwa może brzmieć obco, są to dobrze znane wszystkim różańce, medaliki, figurki świętych, a także przedmioty używane w trakcie kościelnych obrzędów. Z jakiej okazji dać je na prezent? Podpowiadamy!

Sam termin pochodzi z łaciny i można go luźno przetłumaczyć jako „przedmioty poświęcone”. Z tego też powodu zwykło się tak nazywać głównie rzeczy używane przez wiernych Kościoła Katolickiego. W sklepie z dewocjonaliami raczej nie znajdziesz akcesoriów do praktykowania innych religii, choć część z nich z pewnością będzie się nadawała dla innych wyznań chrześcijańskich.

Zazwyczaj ofiarowuje się je w sytuacjach związanych z ważnymi wydarzeniami w życiu duchowym osoby obdarowanej. Należą do nich sakramenty, wieńczące kolejne etapy religijnego rozwoju: chrzest, pierwsza komunia, bierzmowanie.

Kolejne etapy życia religijnego

W zależności od stopnia zażyłości z osobą przyjmującą sakrament można ofiarować jej specjalną pamiątkę (najczęściej w formie kartki lub książeczki zawierającej życzenia i teksty religijne), medalik, różaniec, Pismo Święte, obraz lub figurkę ze świętym patronem, ikonę, modlitewnik.

Warto pamiętać o kilku rzeczach: utarło się, że z okazji chrztu to Ojciec Chrzestny kupuje maluchowi świecę, a Matka Chrzestna – białą szatkę. Kupując medalik z okazji pierwszej komunii, bierz pod uwagę to, że dziecko może zechcieć nosić go na co dzień, jako symbol swojej wiary. Warto pomyśleć wtedy o czymś nieco skromniejszym, na mocnym łańcuszku.

Popularnym prezentem z okazji bierzmowania jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, w formacie umożliwiającym wygodne czytanie – warto podpytać, czy osoba, którą chcemy nim obdarować, nie ma już swojego egzemplarza, aby nie dublować prezentów.

Święcenia kapłańskie lub śluby zakonne

Kolejną popularną okazją, przed którą warto skierować swoje kroki do sklepu z dewocjonaliami jest przejście dorosłej osoby do stanu konsekrowanego. Święcenia kapłańskie, czy złożenie ślubów zakonnych to okazja do podarowania bliskiemu nam klerykowi przedmiotów związanych ze sprawowaniem liturgii.

Zanim jednak zaczniesz przekonywać rodzinę do zrzutki na złotą monstrancję dla ulubionego siostrzeńca, wiedz, że część akcesoriów liturgicznych (takich jak naczynia, bielizna ołtarzowa, ornaty etc.) znajduje się na wyposażeniu parafii i jest wspólna dla wszystkich księży.

Jeżeli chcesz obdarować przyszłego prezbitera czymś, co będzie przypominać mu o Tobie w trakcie modlitwy – postaw na dobrej jakości stułę, ręcznie pisaną ikonę lub święty obraz odlany z prawdziwego srebra.

Sakrament Małżeństwa

Złożenie przed obliczem Boga przysięgi małżeńskiej również jest dobrą okazją do tego, by obdarować nowożeńców czymś ze sklepu z dewocjonaliami. Może to być piękna pamiątka ślubu, rodzinne wydanie Biblii lub coś, co przyda im się na nowym mieszkaniu: obraz ze świętym patronem rodzin, wspomniana już wcześniej: ikona, krzyż do powieszenia nad drzwiami domu lub tzw. zestaw kolędowy: stojący krucyfiks i dwa świeczniki, a także miseczka na wodę święconą i kropidło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.