Mural na budynku Spółdzielni Rolnik

W Międzyrzeczu Górnym znajduje się Spółdzielnia Rolnik (imienia Przyjaźni Polsko Węgierskiej), która działa tutaj od 1957 roku. Już z daleka widać na ścianie budynku charakterystyczną mozaikę, ceramiczny mural (jego stan obecny oczywiście nie jest idealny). Wystarczy jednak bliżej podejść, by zauważyć, że to mapa.

Zaczęłam trochę szukać na ten temat, gdyż wszystko wygląda jakby zostało napisane szyfrem 😉 No ale udało się mi odszukać informacje na ten temat. Mural przedstawia mapę Stanisława Porębskiego z 1563 roku, która została wydana w Wenecji i
przedstawia część księstwa Oświęcimskiego. Autorem tego dzieła jest Tadeusz Moskała, który stworzył to w 1973 roku.

Ten urodzony 13 marca 1933 roku w Poznaniu artysta jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Kraskowie. Działa w szeroko pojętym fachu grafiki artystyczni i malarstwa oraz sztuki użytkowej. Jest autorem wielu ekspozycji, publikacji w czasopismach oraz otrzymał różne wyróżnienia.

Jego podobne dzieła można zobaczyć na budynku firmy Eltech w Bielsku-Białej oraz na ośrodkach wypoczynkowych w Sarbinowie i Dźwirzynie nad Bałtykiem. Obecnie międzyrzecka płaskorzeźba mimo iż trochę się sypie, to nadal wygląda bardzo interesująco.

Monika

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.