X

Drewniany kościółek na Kubalonce

wejście do kościółka

Pomiędzy Wisłą a Trójwsią Beskidzką, w skład której wchodzi: Istebna, Koniaków i Jaworzynka znajduje się przełęcz Kubalonka (758 m n.p.m.). Jest to bardzo atrakcyjny punkt wyjścia na piesze szlaki turystyczne w kierunku pasm beskidzkich Baraniej Góry oraz Stożka i Czantorii. Tutaj także znajduje się kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego leżący na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Został on przeniesiony z Przyszowic koło Gliwic w latach 1957-58.

Z Przyszowic w Beskidy

Historia świątyni sięga 1779 roku, kiedy była kościołem przycmentarnym. Po przeniesieniu jej na Kubalonke przez prawie dziesięć lat mieściło się tutaj muzeum z eksponatami sztuki sakralnej Górnego Śląska. Następnie kościół zaczął spełniać funkcje, do jakich został wybudowany. W roku 1971 został ustanowiony przy świątyni rektorat, a już w 1983 roku erygowano parafię.

wnętrze

Kościół w konstrukcji zrębowej posiada dwuspadowy gontowy dach oraz na kalenicy sygnaturka barokowa i okapy. Z Przyszowic pochodzi ambona z 1697 roku oraz XVIII wieczny ołtarz. W środku mieszczą się także ludowe rzeźby. Prezbiterium jest skierowane na północ. Kościół jest otwarty podczas nabożeństw.

Tomek

Kubalonka Osiedle, Istebna, województwo śląskie, Polska

wejście do kościółka
wnętrze
obrazy
organy
obrazy
drewniane zdobienie
dach i wieża
Podobny post
Leave a Comment