X

Bielski kirkut w Aleksandrowicach

W Bielsku-Białej niedaleko tzw. hulanki znajduje się bielski kirkut. To właśnie tutaj spoczywa wielu mieszkańców miasta pochodzenia żydowskiego, z których wielu było bardzo znanych i przyczyniło się do rozwoju miasta. Na miejscu odbywają się różne wydarzenia kulturalne, koncerty, czy też spektakle. Wtedy można się wiele dowiedzieć na temat tutejszej społeczności mojżeszowej.

Przez wiele dziesiątek lat bielski kirkut był pomijany przez turystów. Porośnięte gęsto bluszczem macewy niszczały, a cmentarz wydawał się zapomniany przez wszystkich. Stopniowo zmienia się to miejsce dzięki Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej wspaniałej pracy wolontariuszy, którzy cenią przeszłość miasta oraz chcą, aby ponownie można było przechodzić między grobami m.in. tych ludzi, którzy przysłużyli się Bielsku, a czasem i całemu Narodowi Polskiemu walcząc o jego niepodległość.

Zwiedzanie cmentarza

Po cmentarzu żydowskim od blisko dwudziestu lat oprowadza historyk i religioznawca dr Jacek Proszyk, który swoją historię z tematyką żydowską zaczął już w szkole podstawowej, często zaglądając do nieżyjącego już Maksymiliana Metzdorfa, znanego działacza w bielskiej Gminie Żydowskiej, u którego szlifował język hebrajski.

Bielski kirkut miejscem spoczynku wielu bielszczan

Na cmentarzu wyznania Mojżeszowego pochowani są m.in. Karol Korn, architekt i budowniczy, którego kościoły, synagogi, kamienice, fabryki nadal stoją w Bielsku-Białej i innych miastach w Europie. Pochowana jest tutaj także Erna Singer, jedna z trzech wykształconych kobiet na lekarza medycyny, żołnierze Wojska Polskiego i wiele innych osobistości, których losy odcisnęły się na historii Bielska-Białej…

O innym kirkucie w okolicy możecie poczytać także tutaj, gdzie opisujemy cmentarz w Wilamowicach obok Skoczowa.

Monika Pawlak

źródło:

[1] http://proszyk.blogspot.com/p/o-mnie.html

Polska

Jacek Proszyk
Podobny post
Leave a Comment