Spacer śladami kultury żydowskiej – zwiedzamy krakowski Kazimierz

W czasach średniowiecza był osobnym miastem, w którym granice między kulturą żydowską a polską wyznaczał mur. Starsi mieszkańcy pamiętają go jako uboższą dzielnicę, której lata świetności dawno przeminęły. Obecnie jego atrakcje przyciągają wielu turystów, a tamtejsze apartamenty i hotele to najbardziej pożądane noclegi w Krakowie. Tak – mowa o krakowskim Kazimierzu.

Z tekstu dowiesz się:

  • skąd w Krakowie wzięła się dzielnica żydowska,
  • które zabytki należy odwiedzić,
  • gdzie się udać, aby zregenerować siły po zwiedzaniu.

Chociaż zaraz po drugiej wojnie światowej dzielnica ta podupadła, to ostatnie 20 lat można uznać za okres rozkwitu Kazimierza. Wszystko za sprawą turystów, którym znudziły się już typowe atrakcje w Krakowie. Coraz częściej odwiedzali tą nieco zapomnianą część miasta, a wraz z nimi pojawiały się liczne bary, puby, restauracje. Zobacz, co warto zobaczyć w Kazimierzu!

Jak Kazimierz w Krakowie przestał być wyspą?

Historia tej sławnej dzielnicy rozpoczęła się w 1335 roku. To właśnie wtedy król Kazimierz Wielki założył nowe miasto obok Krakowa. Celem jego powstania było wzmocnienie obrony południowych granic państwa polskiego. W związku z otrzymanym przez mieszkańców przywilejami sprzedaży na terenie całego Królestwa towarów przez siebie wytworzonych oraz użytkowania otaczających miasto rzek, Kazimierz prężnie rozwijał się przez następne lata. W roku 1495, dekretem król Jana Olbrachta, do miasta przesiedlono krakowskich żydów – monarcha podjął tę decyzję z powodu licznych konfliktów wybuchających wśród miejscowej społeczności i fali nietolerancji. Oddzielona od reszty Kazimierza nowa dzielnica szybko stała się jednym z najważniejszych ośrodków kultury żydowskiej w Polsce.

Oficjalnie, krakowski Kazimierz stał się częścią dawnej stolicy dopiero w XIX wieku. Dopiero wtedy zburzono otaczające go mury i zasypano Wisłę na odcinku oddzielającym miasto od Krakowa. Musisz bowiem wiedzieć, że w zamierzchłych czasach Kazimierz był wyspą o powierzchni ponad 50 hektarów!

Jedziemy poznać kulturę żydowską – kierunek Kraków Kazimierz

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Kazimierz w Krakowie był dawniej jednym z najważniejszych w kraju ośrodków kultury żydowskiej. Jeżeli więc chcesz poznać ją bliżej, to zdecydowanie najlepsze miejsce, które możesz odwiedzić w tym celu. Miejsca, które koniecznie należy zobaczyć na Kazimierzu, to:

  • Synagoga Kupa – główna synagoga krakowskiej gminy żydowskiej. Ufundowana z datków wiernych w XVII wieku. Koniecznie należy odwiedzić wnętrze synagogi – w środku wygląda znacznie okazalej niż na zewnątrz!
  • Synagoga Tempel – w tej nietypowej synagodze (jej architektura przypomina obiekty chrześcijańskie) można nie tylko udać się na żydowskie nabożeństwo, ale też wziąć udział w jednym z licznych koncertów lub innych wydarzeń kulturalnych, które organizowane są w jej gmachu.
  • Kirkut Remu – znajdujący się obok synagogi o tej samej nazwie cmentarz to jedno z najstarszych żydowskich miejsc pochówku w Europie – jego historia sięga 1535 roku. Na terenie cmentarza można podziwiać odrestaurowane nagrobki i
  • Plac Wolnica – pozostałością po dawnym rynku Kazimierza jest obecny Plac Wolnica. To doskonałe miejsce na zakończenie spaceru – położone w samym sercu zabytkowej dzielnicy, pełne pubów i restauracji, w których znajdziesz dobry posiłek i rozrywkę o każdej porze.

Przedstawione powyżej atrakcje to tylko mały ułamek tego, co możesz zobaczyć podczas zwiedzania. Aby dobrze poznać dawną żydowską dzielnicę, potrzebny jest dłuższy pobyt w mieście królów. W takim wypadku, zainteresować Cię powinny apartamenty w Krakowie przy Kazimierzu. Wynajem tego typu noclegu to stanowczo najlepsze wyjście, gdy pod uwagę weźmiemy oferowany standard oraz wygodę.

Jeżeli więc interesujesz się kulturą żydowską lub szukasz miejsca na weekendowy wyjazd ze znajomymi, w którym połączycie dzienne zwiedzanie i rozrywki, które oferuje miasto nocą, koniecznie odwiedź krakowski Kazimierz! Ta wycieczka z pewnością zapadnie Ci w pamięci. Kraków dostarczy atrakcji, a najlepsze noclegi znajdziesz na Sun & Snow.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.