Zofia Kossak – muzeum w Górkach Wielkich

Przyjechaliśmy do Górek Wielkich m.in. z zamiarem zwiedzenia tutejszego muzeum Zofii Kossak-Szczuckiej i później Kossak-Szatkowskiej. Ta wybitna polska powieściopisarka, a także współzałożycielka dwóch tajnych organizacji podczas okupacji: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom Żegota, związała sporą część swojego życia z ziemią u podnóża Beskidów.

zofia

Zofia Kossak-Szczucka i Kossak-Szatkowska

Powstanie muzeum zawdzięczamy mężowi Zofii Kossak-Szatkowskiej, majorowi Zygmuntowi Szatkowskiemu, który to po jej śmierci w 1968 roku udostępnił do zwiedzania dwa pomieszczenia w ich domu co stało się w 1970 roku. Oficjalnie muzeum pisarki zostało otwarte 2 stycznia 1973 roku i stało się Oddziałem Muzeum w Cieszynie. Zygmunt Szatkowski został pierwszym kustoszem muzeum, które mieściło się w tzw. “domku ogrodnika”, gdzie przed wojną mieszkał ogrodnik. Podczas wojny 9 maja 1945 roku spłonął bowiem ich dom. Autorka takich powieści jak: “Pożoga”, “Krzyżowcy” czy “Dziedzictwo” zamieszkała w Górkach Wielkich po powrocie z emigracji w latach 1957-1968, gdzie spędziła ostatnie lata jej życia.

fota

Dwór Kossaków

Obecnie muzeum mieści się w częściowo odrestaurowanym dworze rodzinnym, który stanowi Centrum Kultury i Sztuki “Dwór Kossaków” i stanowi własność Fundacji im. Zofii Kossak. Otoczone jest parkiem, na którym stoi pomnik pisarki. Kustoszem muzeum jest wnuczka Zofii Kossak-Szatkowskiej, Anna Fenby Taylor, która przeprowadziła się tutaj z Anglii. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Ekspozycja znajduje się na dole oraz na pierwszym piętrze. W kilku miejscach można skorzystać ze słuchawek i dowiedzieć się ciekawych historii związanych z Zofią Kossak-Szatkowską i jej rodziną. Znajdują się tutaj obrazy namalowane przez Juliusza i Wojciecha Kossaków. Miejsce jest bardzo urokliwe i każdy, kto znajdzie się w pobliżu powinien je odwiedzić, bo warto. Obok dworu znajduje się jeszcze spichlerz, który ma być odrestaurowany.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.