Zdziarski Dom na słowackim Spiszu

Niedaleko granicy polsko-słowackiej tuż za Podpspadami (sk. Podspády) u stóp malowniczych Tatr Bielskich (słow. Belianske Tatry, Belanské Tatry, Bielské Tatry, niem. Kalkalpen, Belaer Kalkalpen, Beler Tatra, węg. Bélai-havasok, Bélai mészhavasok, Bélai-Tátra) i Magury Spiskiej (słow. Spišská Magura, niem. Zipser Magura, węg. Szepesi Magura) mieści się góralska wioska Zdziar, także Ździar, Żdżar, Żar (słow. Ždiar, węg. Zár, niem. Morgenröte). Geograficznie miejscowość znajduje się na Spiszu. Zdziar jest bardzo atrakcyjny przez cały rok. Liczne szlaki turystyczne w wymienione pasma karpackie, szlaki rowerowe i inne atrakcje powodują, że wieś jest licznie odwiedzana przez turystów. Można tutaj wymienić chociażby przełęcz Średnica (niem., słow., węg. Strednica) czy Bachledka, gdzie znajduje się m.in. ścieżka w koronach drzew.

Nie tylko Zdziarski Dom

Spacerując po Zdziarze, odwiedzając restauracje, sklepy i pensjonaty da się zauważyć, że tutejsi mieszkańcy mówią gwarą spiską, która jest taka sama po polskiej stronie. W centralnej części wsi niedaleko stacji benzynowej i kościoła znajduje się tak zwany Zdziarski Dom. Wszyscy, którzy szukają bankomatu mogą skorzystać z niego poniżej tego muzeum, co często ma znaczenie, gdy chcemy mieć jakieś euro, by np. kupić tutejsze ostiepoki i inne regionalne potrawy. W całej wsi jest wiele charakterystycznych domów, które są specjalnie pomalowane między łączeniami. Nie inaczej wygląda budynek muzeum.

Muzeum i restauracja

Muzeum Zdziarski Dom (słow. Múzeum – Ždiarsky dom) powstało w 1971 roku i prezentuje życie górali spiskich ze Zdziaru i okolic. Zgromadzone zostały tutaj m.in. eksponaty, rękodzieła i ubrania. Pani kustosz opowiada o życiu górali i prezentuje chatę oraz jej przedmioty. W zabudowaniach muzeum mieści się także karczma góralska, w której można się posilić. Budynek został zbudowany od postaw z wykorzystaniem oryginalnego wzornictwa z 1911 i 1914 roku. Do zwiedzania jest przedsionek z kuchnią i główna izba. Na stole leży m.in. biblia w języku węgierskim, gdyż przed pierwszą wojną światową Spisz należał do Austro-Węgier. Eksponatów w chacie ciągle przybywa i można tutaj kupić także regionalne chusty, książki, płyty, magnesy i inne rzeczy. W chacie jest także księga pamiątkowa, do której można się wpisać – i tak też podczas naszej wizyty zrobiliśmy.

Godziny otwarcia

Muzeum jest otwarte od poniedziałku do soboty od godziny 10:00 do 16:00 i w niedzielę od 13:00 do 17:00. Bilet wstępu kosztuje 1 euro. Istnieje możliwość przebrania się w stroje góralskie za opłatą dodatkową 10 euro. My akurat z tego nie skorzystaliśmy, jednak bywamy co jakiś czas w Zdziarze, więc będzie okazja to zrealizować.

Zdziarski Dom organizuje także degustację alkoholi. Z pewnością miejsce jest warte odwiedzenia nie tylko dla pasjonatów skansenów.

Tomek

źródło:

[1] wikipedia

059 55 Ždiar, Słowacja

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.