Zbiorowa mogiła tzw. “marszu śmierci” w Suszcu

W Suszcu niedaleko Żor (województwo śląskie) znajduje się pomnik poświęcony 36 więźniom zamordowanych podczas tzw. “Marszu Śmierci” z obozu Auschwitz-Birkenau. Więźniowie pędzeni byli tutaj w dniach 19 i 20 stycznia 1945 roku. Dokładna lokalizacja miejsca to las zwany „Łęg” na granicy Suszca i Branicy.

W mogile znajdowało się 17 kobiet i 17 mężczyzn w wieku od 17 do 55 lat, których brutalnie zamordowano na drodze z Pszczyny do Żor (odcinek drogi od Branicy do Rudziczki). Miejscowa ludność postawiła w tym miejscu krzyż z brzozy zaraz po wydarzeniu. Pod koniec maja 1945 roku komisja lekarska badająca zbrodnie hitlerowskie, na zlecenie Prokuratury Sądu Wojewódzkiego w Katowicach, przeprowadziła badania zwłok złożonych w zbiorowej mogile. W ten sposób udało się ustalić prawie wszystkie ofiary. Zbadano numery obozowe, z których odczytano 33, a 3 były niewyraźne.

Ekshumacja i upamiętnienie

Zwłoki ekshumowano w 1947 roku i przeniesiono do wspólnego grobowca więźniów oświęcimskich w Pszczynie na cmentarz św. Krzyża. Pomnik w lesie „Łęg” powstał z inicjatywy Koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Suszcu. Wybudowano go w czynie społecznym wspartym finansowo przez Gminną Spółdzielnię Samopomocy Chłopskiej w Suszcu. Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej miało miejsce 29 października 1967 roku. W małej wnęce przy podstawie pomnika w niewielkiej niszy jest urna z prochami więźniów „Marszu Śmierci”.

Dotrzeć tutaj można od strony Pszczyny lub Żor drogą nr 935 (Pszczyńska). Przed pomnikiem mieści się parking oraz tablica informacyjna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.