W Suszcu niedaleko Żor (województwo śląskie) znajduje się pomnik poświęcony 36 więźniom zamordowanych podczas tzw. “Marszu Śmierci” z obozu Auschwitz-Birkenau. Więźniowie pędzeni byli tutaj w dniach 19 i 20 stycznia 1945 roku. Dokładna lokalizacja miejsca to las zwany „Łęg” na granicy Suszca i Branicy.
W mogile znajdowało się 17 kobiet i 17 mężczyzn w wieku od 17 do 55 lat, których brutalnie zamordowano na drodze z Pszczyny do Żor (odcinek drogi od Branicy do Rudziczki). Miejscowa ludność postawiła w tym miejscu krzyż z brzozy zaraz po wydarzeniu. Pod koniec maja 1945 roku komisja lekarska badająca zbrodnie hitlerowskie, na zlecenie Prokuratury Sądu Wojewódzkiego w Katowicach, przeprowadziła badania zwłok złożonych w zbiorowej mogile. W ten sposób udało się ustalić prawie wszystkie ofiary. Zbadano numery obozowe, z których odczytano 33, a 3 były niewyraźne.
Ekshumacja i upamiętnienie
Zwłoki ekshumowano w 1947 roku i przeniesiono do wspólnego grobowca więźniów oświęcimskich w Pszczynie na cmentarz św. Krzyża. Pomnik w lesie „Łęg” powstał z inicjatywy Koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Suszcu. Wybudowano go w czynie społecznym wspartym finansowo przez Gminną Spółdzielnię Samopomocy Chłopskiej w Suszcu. Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej miało miejsce 29 października 1967 roku. W małej wnęce przy podstawie pomnika w niewielkiej niszy jest urna z prochami więźniów „Marszu Śmierci”.
Dotrzeć tutaj można od strony Pszczyny lub Żor drogą nr 935 (Pszczyńska). Przed pomnikiem mieści się parking oraz tablica informacyjna.
Uwielbiam odkrywać miejsca, w których nie byłem. Chodzę po górach i podróżuję. Interesuje mnie historia, sport oraz etnografia. Zajmuję się także genealogią rodzinną.