Warto pamiętać o cieszyńskich tramwajach

Historia cieszyńskich tramwajów to zaledwie 10 lat. O tym, że będą jeździły po ulicach Cieszyna zdecydowano w 1910 roku. Już na początku następnego roku, dokładnie 12 lutego 1911 wyjechały pierwsze tramwaje: od obecnych ulic Bielskiej, z mijanką na Rynku i ulicy Głębokiej z mijanką na obecnym Moście Przyjaźni na Olzie, aż po Dworzec Kolejowy w dzisiejszym Czeskim Cieszynie.

Przez granicę państwa

Przystanków było aż 11, w związku z czym tramwaj zatrzymywał się dość często na i tak krótkim odcinku linii tramwajowej. W 1920 roku Cieszyn został podzielony na polską i czeską stronę, wtedy też zaczęły się kontrole pasażerów w miejscu granicy między państwami, mianowicie na moście na Olzie. Kontrole te znacznie opóźniały kursy pojazdów, dlatego w kwietniu 1921 roku postanowiono zlikwidować linię tramwajową, a tabor sprzedano miastu Łódź.

Obecnie na Rynku znajduje się pamiątkowe miejsce z fragmentem szyn wąskotorowych tramwajowych. W Cieszynie wciąż można zauważyć na budynkach miejsca, gdzie szła sieć trakcyjna. Są to tzw. Rozetki. Ostatnią rozetkę odkryto podczas remontu klasztoru sióstr Boromeuszek.

Monika Pawlak
korekta: Anna Kilanowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.