Spływy kajakowe w Trójmieście

Spływy kajakowe to aktywność fizyczna, która znajduje coraz większą rzeszę zwolenników. Można obserwować, jak każdego roku organizowanych jest mnóstwo spływów na terenie całej Polski. Są to spływy zarówno kilkugodzinne, jak i kilkudniowe. W zależności od trudności trasy przeznaczone są one albo dla początkujących (nawet rodziny z małymi dziećmi mogą się czuć na nich bezpiecznie) lub też dla zaawansowanych (o dłuższych i trudniejszych pod kątem technicznym odcinkach) – w tym wypadku wymagane już jest wcześniejsze doświadczenie w pływaniu kajakiem. Obszar Trójmiasta jest bardzo ciekawym rejonem do zorganizowania spływu kajakowego. Warto wiedzieć, że na obszarze całego województwa wyznaczonych zostało blisko dwa tysiące kilometrów szlaków do spływów kajakowych.

Pierwszy spływ – jak się do niego przygotować?

Mając w planach kilkudniowy spływ, nawet jeżeli ma się on odbywać spokojną rzeką, wcześniej warto wybrać się na spływ kilkugodzinny. Pozwoli on przynajmniej w jakimś stopniu ocenić umiejętności oraz wytrzymałość organizmu. Na krótszym spływie można też będzie przetestować ubiór, który powinien być odpowiedni do tej aktywności fizycznej – najlepiej sprawdzą się krótkie spodenki oraz koszulka – wykonane z syntetycznych, szybkoschnących materiałów. Warto też pamiętać o tym, aby dostosować długość trasy spływu oraz jej trudność do umiejętności wszystkich uczestników spływu.

Coś na początek – spływ Radunią

Spływ kajakowy po rzece Raduni, to coś w sam raz dla osób początkujących, które jeszcze nigdy wcześniej nie miały styczności z tą formą aktywności ruchowej. Trasa całego spływu to zaledwie siedmiokilometrowy odcinek wiodący przez spokojne rozlewiska rzeki. Aby pokonać tę trasę w całości nie trzeba posiadać ani specjalnych umiejętności technicznych, ani nie trzeba być też człowiekiem wytrzymałym. Każdy może płynąć w swoim tempie rozkoszując się przepięknymi widokami wokół. Aby dojechać do początku trasy spływu, który znajduje się Straszynie przy Elektrowni Wodnej, wystarczy kilkunastominutowa wycieczka samochodowa z Trójmiasta. Trasa spływu ma swój koniec w Pruszczu Gdańskim. W zależności od posiadanych umiejętności i kondycji, przepłynięcie tego szlaku kajakowego zajmie około 3-4 godzin.

Alternatywa dla bardziej zaawansowanych

Każdy, kto ma chociaż trochę doświadczenia w spływach kajakowych będzie sobie stawiał coraz ambitniejsze cele. Ciekawą propozycją może być chociażby spływ rzeką Redą. Posiada ona bardzo zróżnicowany krajobraz – występują na niej zarówno leniwe, spokojne odcinki na których można odpocząć chłonąc roztaczające się wokół piękno natury, jak i fragmenty na których trzeba się wykazać umiejętnościami technicznymi. Zdecydowanie dłuższy jest też przebieg samego szlaku. W zależności od wybranego wariantu może to być od kilkunastu do nawet ponad dwudziestu kilometrów. Czas przepłynięcia to przynajmniej sześć godzin. Niezbędna w tym przypadku będzie doskonała kondycja fizyczna. Na tak długie trasy najlepiej jest wybierać się w grupie znajomych – płynięcie w samotności jest bowiem ryzykowne.

Artykuł został przygotowany przez firmę Dom & House – Apartamenty specjalizującej się w wynajmie apartamentów w Trójmieście

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.