Rynek w Strumieniu

Strumień jest miastem na Śląsku Cieszyńskim, gdzie znajduje się bardzo malowniczy rynek. Niedaleko znajduje się Zbiornik Goczałkowicki. Tereny miasta i gminy wchodzą w skład tzw. Żabiego Kraju, gdyż okolica pełna jest terenów podmokłych. Bagna i stawy stanowią bardzo duży obszar okolic Strumienia i Chybia. Bogata historia miasta wymaga oddzielnego wpisu, jednak pozostaniemy głównie przy rynku.

Strumień i zabytki okolic rynku

Strumień został w 85% zniszczony na początku 195 roku. Co ciekawe ocalały dwa bardzo ważne budynki: najstarszy w województwie ratusz oraz kościół świętej Barbary. Barokowy ratusz powstał około 1628 roku i dotąd zachowały się podkreślone ceglanym wypełnieniem sklepienia kolebkowe w piwnicach. Obecnie znajduje się tam galeria, gdzie istnieje wystawa prac plastycznych oraz odbywają się tutaj konferencje i spotkania autorskie. Budynek ratusza jest trzykondygnacyjny, jednak trzecia kondygnacja powstała w połowie XIX wieku, kiedy to Strumień otrzymał rangę miasta powiatowego. Podwyższono także o kilka metrów wieżę.

travelseries strumien03
Ratusz w Strumieniu

Kształt obiektu pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku, kiedy to w całości zmieniona została reprezentacyjna elewacja od strony rynku, wieża wzbogaciła się charakterystyczny dla tego stylu mocno wystający gzyms, obok cebulastego hełmu z blachy zakończonego strzałką.

travelseries strumien12
Studnia na rynku

Krzyż i kamienice

Na rynku stoi także figura Chrystusa uchwyconego w geście błogosławieństwa, z królewskim jabłkiem i maltańskim krzyżem w lewej dłoni. Władze miejskie w 1886 roku zamówiły jego wykonanie w intencji ochrony przed powodziami, zatruciem wody oraz wojnami. Rzeźba ta była wielokrotnie naprawiana (wojnę przetrwał przeniesiony do kościoła
św. Barbary). We wschodniej pierzei rynku stoją XVIII-wieczne barokowe kamienice i mansardowych dachach. Jeden z nich posiada płaskorzeźbę św. Jana Nepomucena. Domy zostały przebudowane w XIX wieku, jednak wiele detali świadczy o ich wcześniejszym pochodzeniu. Na uwagę jeszcze zasługuje studnia z symboliczną datą 1482.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.