Rynek w Jaśle

W czerwcowy urlop przebywaliśmy w Święcanach w województwie podkarpackim, rzut kamieniem od Biecza, pomiędzy Gorlicami a Jasłem. W końcu postanowiliśmy wjechać do miasta i zobaczyć jak wygląda centrum z rynkiem. Jak to się czasami zdarza, problem był z zaparkowaniem naszej wtedy Laguny (torpedy), jednak po kilku rundkach dookoła
rynku się udało. Docelowo chcieliśmy zwiedzić muzeum regionalne, jednak okazało się, że tam, gdzie ono miało być, jest zdewastowany budynek i dotąd nie wiem, czy placówka jest w remoncie, czy też przeniosła się pod inny adres.

jaslo10
Rynek w Jaśle

Rynek w Jaśle

Dlatego postanowiliśmy przejść się po rynku. Pogoda dopisywała, więc nie brakowało tutaj ludzi, a kilka otwartych lokali gastronomicznych pozwalało na relaks przy ciastku, kawie, soku czy piwie. Jasło ulokowane zostało w miejscu połączenia się trzech rzek: Wisłoki, Ropy i Jasiołki. Liczy ponad 35 tysięcy mieszkańców, a jej patronem jest św. Antoni z Padwy. Rynek jest w kształcie prostokąta i rozplanowano go podczas nadania praw miejskich Jasłu w 1365 przez króla Kazimierza Wielkiego. Wielkie zniszczenia jego zabudowy oraz całego miasta nastąpiły podczas okupacji hitlerowskiej w 1944 roku, gdy 97% miasta celowo zostało spalone i wyburzone. Obecnie to najważniejszy plac w Jaśle, gdzie odbywają się koncerty, imprezy kulturalne, wydarzenia okolicznościowe czy święta. Co roku pod koniec sierpnia organizowane są tutaj Międzynarodowe Dni Wina.

jaslo13
Zabudowania rynku

Do najważniejszych obiektów rynku zalicza się gotycki kościół farny z XV wieku, gmach Starostwa Powiatowego, gmach Urzędu Miasta, fragmenty murów obronnych przy placu Bartłomieja z Jasła, figurę św. Jana Nepomucena z 1770 roku oraz tańczącą fontannę.

Rynek, Śródmieście, Jasło, powiat jasielski, województwo podkarpackie, 38 200, Polska

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.