Pomnik Żołnierzy Polskich w Żywcu

Pomnik żołnierzy polskich przy Alei Wolności w Żywcu znajduje się nieopodal Karczmy Żywieckiej i Pomnika Grunwaldzkiego. Stoi na placu naprzeciwko budynku dawnej Kasy Chorych. Zbudowano go w 1963 roku. Artysta-rzeźbiarz z Bielska-Białej, Antoni Biłka jest jego autorem. Od momentu powstania upamiętniał walkę żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej. Już w 90 w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, podczas dekomunizacji chciano wyburzyć monument, jednak do tego nie doszło. Jednym z powodów był fakt, że co roku na pomniku budują swoje gniazdo bociany.

Pomnik żołnierzy polskich
Pomnik żołnierzy polskich

Zmiany od 2016 roku

1 marca 2016 roku przyjęto uchwałę, że upamiętnia on żołnierzy polskich walczących na frontach II wojny światowej. Z kolei w 2017 roku umieszczono na nim tablicę z napisem: „Poległym za wolną i sprawiedliwą Polskę w latach 1939-1945. Cześć ich pamięci”.

Obecnie Instytut Pamięci Narodowej, w związku z atakiem Rosji na Ukrainę postuluje likwidację tego pomnika. Prezes IPN zwraca uwagę na wygląd żołnierzy, którzy nie noszą mundurów Wojska Polskiego z Kampanii Wrześniowej 1939 oraz walk polskich żołnierzy na innych frontach tej wojny. Sugeruje on także postawienie tutaj innego pomnika, który upamiętniałby godnie Wojsko Polskie z okresu II wojny światowej.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.