X

Park im. Roth w Raciborzu

Staw W Raciborzu

Racibórz (niem. Ratibor, dś. Rattebor, cz. Ratiboř, śl. Racibůrz) to bardzo atrakcyjne miasto, obok Opola jedna z historycznych stolic Górnego Śląska. Każdy kojarzy je z racji tego, że mieści się tutaj wspaniały zamek czy też atrakcyjny rynek, jednak na miejscu jest wiele innych ciekawych miejsc, które warto poznać.

Wśród nich warto wspomnieć o około 5,6 hektarowym Parku im. Miasta Roth (zwanym także parkiem łabędziowym, dawniej Eichendorffpark od nazwiska poety Josepha von Eichendorffa). Jego nazwa pochodzi od partnerskiego miasta Raciborza – bawarskiego miasta Roth. Spadkobiercy rodziny Zenders 1914 roku sprzedali teren miastu, a projekt parku sporządził w 1920 roku architekt Sußmann, z Jeleniej Góry.

Park im. Roth

W skład parku wchodzi hektarowy zasilany sztucznie staw (staw miejski) z zadrzewioną wysepką. Można tutaj spacerować przez wiele rozbudowanych ścieżek. Na jego terenie mieszczą się cztery pomniki przyrody: cypryśnik błotny, bluszcz pospolity, jesion wyniosły i grab pospolity. Na tym obszarze znajdują się także fontanny o trzech dyszach, tryskające na wysokość 12 metrów. Obok stawu mieści się taras widokowy, który stanowi odremontowany, zabytkowy budynek szaletu.

Po zachodniej stronie widać pozostałości pomnika ku czci poległych w czasie I wojny światowej z 1926 roku (zaprojektowany w 1926 roku przez rzeźbiarza prof. Hansa Dammanna, stał na terenie ówczesnego cmentarza), a dokładniej boczne balustrady z ławkami.

Trochę o historii pomnika

/Powstał w miejscu, kiedy to 13 września 1925 roku w trakcie I Górnośląskiej Olimpiady, pochód zmierzający na nowe kąpielisko miejskie, zatrzymał się na cmentarzu, gdzie uczczono poległych podczas I wojny światowej oraz wojny francusko-pruskiej. Miał szerokość 12 metrów i wykonano go z szarego i czerwonego piaskowca. W centralnym miejscu był krzyż o wysokości 3,55 metra postawiony na dwumetrowym postumencie. Na jego tle była rzeźba Michała Archanioła, o wysokość 2,6 metra. Jego postać opierała ręce na prawie dwumetrowym mieczu. Po lewej i prawej stronie były balustrady z ławami, na których zakończeniu leżały hełmy niemieckie./

Staw w Parku im. Roth

Arka Bożek zaprasza

Od ulicy Opawskiej w Parku Roth znajduje się pomnik Arki Bożka. W 1959 roku, kiedy został zlikwidowany tutejszy cmentarz, postawiono nagrobną rzeźbę przedstawiającą kobietę siedzącą w luźnej sukience ze spuszczona głową. Park Roth to przede wszystkim miejsce atrakcyjne ze względu na bogatą florę i faunę. Rośnie tutaj multum gatunków drzew, krzewów i innych roślin. Miejsce to odwiedza wiele gatunków ptaków, a sam staw to ulubione miejsce kaczek i innych wspaniałych stworzeń.

Taras pełen pozytywów…

Na tarasie, w okolicy tzw. muszli koncertowej, gdzie odbywają się okazjonalne występy teatralne oraz koncerty można wykorzystać stojące tutaj budki z karmą dla ptactwa. Po wrzuceniu 2 zł i przekręceniu dźwigni wysypuje się karma, którą można nakarmić miejscowe ptaki. Oczywiście nie zabraknie tutaj gołębi 😉 Warto także wiedzieć, że to najzdrowsze ziarno dla ptaków i zakazane jest ich karmienie np. pieczywem.

W stawie miejskim jest czynna w sezonie letnim przystań kajakowa (do godziny 20.00). Istnieje także możliwość wypożyczenia łódki. Dawniej staw służył ludziom do przejażdżek łodziami, a porą zimową był lodowiskiem.

/Łodzie stały obok pomostu przy ulicy Bema. Tam mieścił się piwiarnia i kwiaciarnia (w drewnianym domku). Następnie po wojnie był tutaj oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Staw zasilany był w wodę poprzez cztery studnie artezyjskie (łaźnie Keila). Wtedy tam także stał murowany budynek, gdzie była toaleta publiczna i piwiarnia. Na tarasie tego budynku były także stoliki i miejsca dla niedzielnej orkiestry dętej. W latach trzydziestych XX wieku odbyły się tutaj mistrzostwa Niemiec w łyżwiarstwie figurowym/.

Inne sprawy

Kiedy likwidowano cmentarz i przekształcano go w park, to ówczesny szef zieleni miejskiej Kazimierz Świtliński postarał się by wytyczone alejki parkowe, biegły starymi ścieżkami cmentarnymi. Przedwojenne niemieckie plany architekta Sußmanna zakładały przekształcenie cmentarza w park i połączenie go z parkiem Eichendorff. W czasach PRL obok stawu mieściła się restauracja Rybaczówka.

Park im. Miasta Roth, Centrum, Racibórz, powiat raciborski, województwo śląskie, Polska

pomnik
pomnik
ścieżka
pomnik
park
staw
staw
staw
staw
drzewo
taras
gołębie
ptaki
taras
gołębie
karmienie
ziarno
tafla
widok
taras
z lewej
żarcie
muszla
Staw W Raciborzu
droga
śćieżka
park
drzewa
pięknie
jesień
drzewo
trawers
prosto
jesień
wspaniale
droga
arka
tablica
Podobny post
Leave a Comment