Park im. Roth w Raciborzu

Racibórz (niem. Ratibor, dś. Rattebor, cz. Ratiboř, śl. Racibůrz) to bardzo atrakcyjne miasto, obok Opola jedna z historycznych stolic Górnego Śląska. Każdy kojarzy je z racji tego, że mieści się tutaj wspaniały zamek czy też atrakcyjny rynek, jednak na miejscu jest wiele innych ciekawych miejsc, które warto poznać.

Wśród nich warto wspomnieć o około 5,6 hektarowym Parku im. Miasta Roth (zwanym także parkiem łabędziowym, dawniej Eichendorffpark od nazwiska poety Josepha von Eichendorffa). Jego nazwa pochodzi od partnerskiego miasta Raciborza – bawarskiego miasta Roth. Spadkobiercy rodziny Zenders 1914 roku sprzedali teren miastu, a projekt parku sporządził w 1920 roku architekt Sußmann, z Jeleniej Góry.

travelseries roth06
Park im. Roth

W skład parku wchodzi hektarowy zasilany sztucznie staw (staw miejski) z zadrzewioną wysepką. Można tutaj spacerować przez wiele rozbudowanych ścieżek. Na jego terenie mieszczą się cztery pomniki przyrody: cypryśnik błotny, bluszcz pospolity, jesion wyniosły i grab pospolity. Na tym obszarze znajdują się także fontanny o trzech dyszach, tryskające na wysokość 12 metrów. Obok stawu mieści się taras widokowy, który stanowi odremontowany, zabytkowy budynek szaletu.

Po zachodniej stronie widać pozostałości pomnika ku czci poległych w czasie I wojny światowej z 1926 roku (zaprojektowany w 1926 roku przez rzeźbiarza prof. Hansa Dammanna, stał na terenie ówczesnego cmentarza), a dokładniej boczne balustrady z ławkami.

Trochę o historii pomnika

/Powstał w miejscu, kiedy to 13 września 1925 roku w trakcie I Górnośląskiej Olimpiady, pochód zmierzający na nowe kąpielisko miejskie, zatrzymał się na cmentarzu, gdzie uczczono poległych podczas I wojny światowej oraz wojny francusko-pruskiej. Miał szerokość 12 metrów i wykonano go z szarego i czerwonego piaskowca. W centralnym miejscu był krzyż o wysokości 3,55 metra postawiony na dwumetrowym postumencie. Na jego tle była rzeźba Michała Archanioła, o wysokość 2,6 metra. Jego postać opierała ręce na prawie dwumetrowym mieczu. Po lewej i prawej stronie były balustrady z ławami, na których zakończeniu leżały hełmy niemieckie./

travelseries roth30
Staw w Parku im. Roth

Arka Bożek zaprasza

Od ulicy Opawskiej w Parku Roth znajduje się pomnik Arki Bożka. W 1959 roku, kiedy został zlikwidowany tutejszy cmentarz, postawiono nagrobną rzeźbę przedstawiającą kobietę siedzącą w luźnej sukience ze spuszczona głową. Park Roth to przede wszystkim miejsce atrakcyjne ze względu na bogatą florę i faunę. Rośnie tutaj multum gatunków drzew, krzewów i innych roślin. Miejsce to odwiedza wiele gatunków ptaków, a sam staw to ulubione miejsce kaczek i innych wspaniałych stworzeń.

Taras pełen pozytywów…

Na tarasie, w okolicy tzw. muszli koncertowej, gdzie odbywają się okazjonalne występy teatralne oraz koncerty można wykorzystać stojące tutaj budki z karmą dla ptactwa. Po wrzuceniu 2 zł i przekręceniu dźwigni wysypuje się karma, którą można nakarmić miejscowe ptaki. Oczywiście nie zabraknie tutaj gołębi 😉 Warto także wiedzieć, że to najzdrowsze ziarno dla ptaków i zakazane jest ich karmienie np. pieczywem.

W stawie miejskim jest czynna w sezonie letnim przystań kajakowa (do godziny 20.00). Istnieje także możliwość wypożyczenia łódki. Dawniej staw służył ludziom do przejażdżek łodziami, a porą zimową był lodowiskiem.

/Łodzie stały obok pomostu przy ulicy Bema. Tam mieścił się piwiarnia i kwiaciarnia (w drewnianym domku). Następnie po wojnie był tutaj oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Staw zasilany był w wodę poprzez cztery studnie artezyjskie (łaźnie Keila). Wtedy tam także stał murowany budynek, gdzie była toaleta publiczna i piwiarnia. Na tarasie tego budynku były także stoliki i miejsca dla niedzielnej orkiestry dętej. W latach trzydziestych XX wieku odbyły się tutaj mistrzostwa Niemiec w łyżwiarstwie figurowym/.

Inne sprawy

Kiedy likwidowano cmentarz i przekształcano go w park, to ówczesny szef zieleni miejskiej Kazimierz Świtliński postarał się by wytyczone alejki parkowe, biegły starymi ścieżkami cmentarnymi. Przedwojenne niemieckie plany architekta Sußmanna zakładały przekształcenie cmentarza w park i połączenie go z parkiem Eichendorff. W czasach PRL obok stawu mieściła się restauracja Rybaczówka.

Park im. Miasta Roth, Centrum, Racibórz, powiat raciborski, województwo śląskie, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.