Nowy Świat w Beskidzie Małym

Nowy Świat to szczyt górski w Grupie Magurki Wilkowickiej w Beskidzie małym. Jego wysokość wynosi 659 (660) m n.p.m. Mieści się w bocznym grzbiecie, który oddziela doliny potoków Ponikwia i Żarnówka Duża. Z kolei sam grzbiet biegnie od południowej strony Groniczek, przez przełęcz Przegib i Nowy Świata obniża się do doliny Soły. Trzeba jednak wspomnieć, że Nowy Świat także dotyczy dwóch szczytów o wysokości 621 i 659 m n.p.m.

Nazwa szczytu związana jest z przysiółkiem Międzybrodzia Bialskiego o tej samej nazwie. Sam szczyt jest zalesiony, jest tam niewielka polanka, z której obecnie widać Gaiki, jednak za kilka lat pewnie nie będzie tego prześwitu (stan na czerwiec 2023).

W przeszłości obszar był niezarośnięty. Znajdowały się tutaj pastwiska i pola uprawne, co widać po kupach kamieni, zbieranych z pół. Podczas II wojny światowej Nowy Świat zalesiono. Przez szczyt biegnie zielony szlak turystyczny z Zapory Porąbka na Gaiki.

zielony szlak: Zapora Porąbka – Żarnówka Mała – Żarnówka Duża – Nowy Świat – Przegib – Gaiki. Czas przejścia: 3 h, 2.15 h

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.