3 nowoczesne budynki w Warszawie, które musisz zobaczyć!

Stolica Polski kryje w sobie wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Zazwyczaj skupiamy się jednak na muzeach i znanych z przewodników zabytkach, podczas gdy od kilku lat konsekwentnie pojawiają się nowe obiekty warte zobaczenia. I mowa tu nie tylko o galeriach sztuki, nietypowych restauracjach oraz pubach z tysiącem regionalnych piw, ale również nowoczesnej architekturze. Dla jej wielbiciela Warszawa może stać się niedługo prawdziwą mekką za sprawą kolejnych ciekawych obiektów. Jakie warto tu wymienić?

bibliotekawawa
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ca/Buw.jpg

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Chyba najbardziej znany nowoczesny budynek w stolicy, a to głównie za sprawą ogrodu znajdującego się na dachu. Realizacja kosztowała ok. 80 mln zł, ale opłaciła się. Dziś do tej biblioteki chodzą nie tylko studenci, ale również turyści i wielbiciele nowoczesnych rozwiązań w architekturze. Mieszczą się tu także biura i pomieszczenia usługowo-handlowe. Fasada budynku wyglądem nawiązuje do kulturowej przeszłości: Grecji oraz Rzymu. Przy każdym z 6 wejść znajdują się tablice (razem jest ich 8), na których uwieczniono fragment dzieł mających wpływ na całą kulturę Polską. Obok znajduje się pomalowany na różowo tzw. ruszt, czyli żeliwny regał na książki pochodzący z dawnej siedziby BUW. Pozostała część to część tzw. biologiczna, czyli taka, która zostanie pokryta roślinami pnącymi.

Na dachu rozciąga się wspaniały ogród wraz z tarasem widokowym. Jego powierzchnia obejmuje aż 1 ha i składa się z górnej oraz dolnej części,. które są połączone kaskadowo spływającym strumieniem. Częścią ogrodu są również zarybiony staw z kaczkami oraz rzeźby. Górna jego część została podzielona wg. kolorów na: złoty, srebrny, karminowy, zielony.

drapaczwarszawa
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rondo_1#/media/File:Rondo_1_Warsaw_2016.jpg

Rondo 1

To sięgający chmur wieżowiec znajdujący się przy Rondzie ONZ. Składa się on z dwóch części – niższej, 10-piętrowej o charakterze handlowo-usługowym, a także 40-piętrowej części biurowcowej. Ta ostatnia jest w całości przeszklona i oświetlana w nocy. Jednak nie tylko wysokością wyróżnia się Rondo 1. To przede wszystkim ekologiczna utopia. Zainstalowany w niej został system DALI optymalizujący ilość światła w budynku. Steruje on każdą z 36 000 żarówek oraz 4 000 żaluzji, starając się wykorzystać jak najwięcej światła dziennego. Ponadto cała energia elektryczna w budynku pochodzi z energii wiatrowej. Rondo 1 jest prowadzony program ochrony środowiska: odpady są odpowiednio segregowane, oszczędza się wodę i zachęca wszystkich pracujących do korzystania z ekonomicznych środków transportu, takich jak komunikacja publiczna i rowery. Cała inwestycja kosztowała ok. 200 mln euro. Zdobyła 9 nagród, w tym Certyfikat LEED Gold i CEE Quality Awards. Rondo 1 został sklasyfikowany jako budynek klasy AAA, na co składa się suma czynników: najlepsza lokalizacja, najnowocześniejsze wyposażenie i najlepsza architektura.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.