Kościół w Soblówce

Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny znajduje się w Soblówce. Drewniany kościół planowano od 1948 roku. Obiekt wzniesiono w latach 1949-1950 jako kaplicę według projektu proboszcza parafii w Ujsołach, księdza Józefa Półki. Świątynię poświęcono 8 listopada 1952 roku przez ks. Józefa Piotrowskiego, następcę ks. Józefa Półki. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Obok stoi wolnostojąca dzwonnica.

Budowa kościoła

Rzymskokatolicki kościół zaczęto budować w momencie, gdy komitet budowy zebrał na ten cel wystarczające środki. Zakupiono parcelę pod kaplicę oraz materiały budowlane. Prace prowadzili cieśle Józef Salachna i Wincenty Paździorko.

Obiekt zbudowano na planie prostokąta, w konstrukcji zrębowej. Wieża z kolei jest w konstrukcji słupowej. Prezbiterium zostało zamknięte wielobocznie. Kościół jest przykryty dwukalenicowym, blaszanym dachem, a zewnętrzne ściany obito gontem. Warto zwrócić uwagę na to, że a niektóre belki i kroksztyny oraz obramienia okien pomalowane są w kolorze intensywnej żółci.

travelseries soblowka09
Dzwonnica

Na wyposażenie składają się współczesne przedmioty. Prezbiterium obite jest jasną boazerią. W środku widać podział na nawę, gdzie widać belki zrębu oraz prezbiterium.

Źródło:

[1] Magdalena Michniewska, Artur Michniewski, Marta Duda, Sebastian Wypych: Kościoły drewniane Karpat. Polska i
Słowacja. Wyd. 2. Pruszków: Oficyna Wydawnicza Rewasz”, 2006, s. 51. ISBN 83-89188-43-0.
[2] Hieronim Woźniak: Kościół i parafia w Soblówce. W: Nad Sołą i Koszarawą – nr 9 (160) – rok VIII [on-line]. 1
maja 2005. [dostęp 2011-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)].

Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Soblówce, 199, Soblówka, gmina Ujsoły, powiat żywiecki, województwo śląskie, 34-371, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.