Perła Liptowskich Matiaszowców

Zawsze gdy jedziemy gdzieś w góry lub w innych celach rekreacyjnych mijamy różne ciekawe miejsca. W zależności od posiadanego czasu lub nastroju staramy się zwiedzić coś po drodze. Czasami jest to zaplanowane lub wynika po prostu z przypadku.

Tym razem przystanek był zaplanowany, jednak dopiero podczas jazdy przez Słowację. Jechaliśmy do Bukowiny Tatrzańskiej i jak to zwykle bywa przez Słowację  granicą Korbielów – Orawska Półgóra (słow. Oravská Polhora). Niedaleko granicy Suchá Hora (pl. Sucha Góra) – Chochołów postanowiliśmy skręcić w kierunku Zuberzca (słow. Zuberec) i następnie przejechać słowacką stroną Tatr, by przekroczyć granicę Jurgów – Podspády i stamtąd dojechać do zarezerwowanego apartamentu.

drogawsi
Liptowskie Matiaszowce

Z Orawy do Liptowa

Zuberzec leży na Orawie (słow. Orava), która graniczy górami przez górską przełęcz z Liptowem (słow. Liptov). Przebiega tędy asfaltowa droga nr 584 z Trzciany (słow. Trstená) do Liptowskiego Mikułasza (słow. Liptovský Mikuláš, do 1952 Liptovský Svätý Mikuláš). Właśnie tędy jechaliśmy w kierunku Polski i dalej w kierunku Wysokich Tatr (słow. Vysoké Tatry).

Wyżnia Huciańska Przełęcz (słow. Vyšné Hutianske sedlo) jest zatem punktem granicznym dwóch regionów / krajów (jak Słowacy mówią na województwa) i posiada wysokości 950 m n.p.m. i dzieli Jaworzyńską Kopę (słow. Javorína, 1277 m n.p.m.) oraz Huciański Beskid (słow. Beskyd, 950 m n.p.m.). Na przełęczy rozpoczyna się także popularny szlak na Siwy Wierch (słow. Sivý vrch, 1805 m n.p.m.) w Tatrach Zachodnich i miejsce to służy za parking.

Perła Liptowskich Matiaszowców Wyżnich

Jadąc tą drogą wielokrotnie, zawsze chciałem zatrzymać się w małej miejscowości, zlokalizowanej jako pierwsza liptowska miejscowość od strony wspomnianej przełęczy, a mianowicie w Liptowskich Matiaszowcach (słow. Liptovské Matiašovce). Rozciąga się stąd malowniczy widok na Wielkiego Chocza (słow. Veľký Choč, 1608 m n.p.m.), na którym byłem kiedyś w zimie. Wioska dzieli się na dwie części, a w jej południowej części, na skraju Wyżnich Matiaszowców (słow. Wyšné Matiašovce) stoi kościół otoczony murowanym ogrodzeniem z basztami umieszczonymi na jego rogach i pokrytymi drewnianymi gontami.

drogawsi
Widok na Góry Choczańskie

Wielka Rola Władysława Matiaszowskiego

Kościół farny powstał w XVI wieku, jednak jego obecny ufortyfikowany wygląd zawdzięcza nitrzańskiemu biskupowi, Władysławowi Matiaszowskiemu, który pochodził z Niżnych Matiaszowców. To właśnie on w 1697 będący członkiem możnego rodu z Liptowa – postawił kościół z dedykacją do św. Władysława, króla Węgier. Taka inskrypcja znajduje się nad wejściem do zakrystii.

Kościół ponownie został przebudowany w XVIII wieku i wygląd renesansowo-barokowy zastąpił sam barok. Obiekt przypomina w pewnym sensie obronne miasta i kościoły warowne w Siedmiogrodzie. Jednocześnie posiada także urokliwy wiejski charakter.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.