Drewniany kościół św. Fryderyka w Bílej

W miejscowości Bílá (powiat Frydek-Mistek) w Beskidzie Morawsko-Śląskim na terenie historycznych Moraw znajduje się drewniany Kościół św. Fryderyka (czes. Kostel svatého Bedřicha). To jedyny kościół w typie kościoła słupowego, jaki został wybudowany oryginalnie na terenie Europy Środkowej oraz wpisany na listę zabytków 3 maja 1958 pod numerem 26412/8-613. Zabytek powstał w latach 1873-1875 według projektu
radcy budowlanego Antoniego Kybasty. Ufundował go książę Friedrich Egon von Fürstenberg, arcybiskup ołomuniecki. Jego życzeniem było, by architektura nawiązywała do drewnianych kościołów skandynawskich (tzw. stavkirken). Konsekrowany 3 października 1875 roku.

Przebudowa w XX wieku

W późniejszym okresie, w 1911 roku (inne źródła mówią o dacie 1910) dobudowano do niego wieżę i zakrystię. W środku powstał nowy chór oraz drewniane schody do niego prowadzące. Kościół był wtedy już obiektem parafialnym. Alfred Parma z Frenštátu zaprojektował całe przedsięwzięcie przebudowy. W 1924 roku do kościoła trafiły organy wykonane przez organistę Wojciecha Káša z Brna. Świątynia była także miejscem ślubu czeskiego kompozytora i dyrygenta Rafaela Kubelíka, który spędził w wiosce dzieciństwo.

Kościół św. Fryderyka w Bílej
Kościół św. Fryderyka w Bílej

Na początku kościół był oczywiście mniejszy. Był długi na 14 metrów i szeroki na 10 metrów. Obecne wymiary wynoszą natomiast prawie 30 metrów długości na 12,5 metra szerokości plus wieża wysoka na 25 metrów pokryta dachem i zwieńczona wysoką iglicą. Kalenice baldachimów zdobią rzeźbione stylizowane głowy smoków. Dwuspadowy łamany dach pokrywa nawę. Dach wykonany jest z gontu. Przed wejściem głównym i bocznymi wybudowano przedsionki, które razem tworzą plan krzyża. Główne drzwi wejściowe osadzone są w profilowanym portalu wyznaczonym parami kolumn z kapitelami datowanymi na 1875 rok z drzwiami dwuskrzydłowymi z przeszklonymi tarczami osadzonymi w ołowiu w górnej części i uzupełnione bogatym okuciem.

Grota Maryjna
Grota Maryjna

Ciekawe witraże

Obiekt jest nieorientowany, a jego strop i chór wspiera 16 rzeźbionych kolumn. Ołtarz główny jest w stylu barokowym, a okna zdobi 14 witraży wstawionych w 1954 roku, które przedstawiają stacje drogi krzyżowej. Prezbiterium jest oddzielone półkolistym łukiem triumfalnym, nakryte spadzistym stropem naśladującym pochylenie dachu. Po bokach łuku triumfalnego znajdują się herby fundatora-budowniczego, biskupa ołomunieckiego Fridricha von Fürstenberg oraz arcybiskupstwa ołomunieckiego.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.