Kaplica św. Wendelina w Rudzicy

Rudzica to miejscowość na Śląsku Cieszyńskim. Słynie m.in. z Galerii Stracha Polnego – artysty Floriana Kohuta oraz kościoła rzymskokatolickiego pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Dominuje tutaj krajobraz rolniczy z Beskidami w tle, a w pobliżu nie brakuje malowniczych stawów i lasów. Na terenie wsi w przysiółku Piekło jest kaplica św. Wendelina, notabene ulokowana w leśnej dolince o tej samej nazwie.

Jedyna taka w Polsce

Miejsce jest unikatowe w skali Polski, gdyż nigdzie poza Rudzicą nie czci się św. Wendelina, który jest patronem bydła. Wendelin był średniowiecznym zakonnikiem, bardzo popularnym w niemieckojęzycznych krajach i ta jego sława dotarła tutaj w XIX wieku. Jak podają miejscowe legendy i opowieści, miejsce stało się popularne przez jednego z okolicznych mieszkańców, który powiesił na rosnącej w owej dolince wierzbie obraz św. Wendelina, otrzymany od mieszkańców Tyrolu, gdy stacjonował tam razem z wojskiem. Jednak legend na ten temat jest więcej.

tn wendelin03
dolinka

Jedna z legend:

Przy drzewie, na którym wisiał obraz św. Wendelina, ślepawy pasterz pasł trzodę. Były straszne upały, wyschła woda w strumieniach. a sucha trawa kiepską paszą dla bydła. Ludzie mdleli z gorąca, a spragnione bydło ryczało żałośnie. Wtedy to pasterz zaczął się żarliwie modlić. Oczywiście prosił o wodę. Pies pasterski zaskomlał, podszedł do drzewa i zaczął łapami kopać w ziemi. Następnie podszedł do pasterza, chwycił go zębami za ubranie i przyciągnął do wykopanego dołka. Pasterz wyciągnął rękę i przekonał się, że w dołku zbiera się woda. Zaczerpnął dłonią, napił się, wreszcie obmył sobie twarz. Wtedy nagle odkrył, że ma zdrowe oczy i wszystko dobrze widzi. Od tej pory ludzie przychodzili po wodę z tego źródła i wielu z nich zostało cudownie uzdrowionych, zwłaszcza w chorobach oczu i gardła.

ks. J. Gustyn, Siedem wieków parafii Rudzica

Powstanie kapliczki

Kapliczka pw. św. Wendelina zbudowana została w 1876 roku. Miejsce zostało wybrane również przez istniejące tutaj źródełko o cudownych właściwościach. Woda z niego uważana jest za cudowną, gdyż pomaga w leczeniu chorób oczu i gardła. 25 kwietnia jest dniem, kiedy corocznie przybywają tutaj pielgrzymi, jednak nie tylko wtedy trafiają tutaj czciciele z odległych miejsc. Na św. Huberta przybywają tu myśliwi.

Obraz św. Wendelina

Obraz, który znajduje się w kapliczce, jest wierną kopią obrazu z bazyliki Świętego Wendelina w Sankt Wendel. Jak podają źródła żył on ponoć w VI wieku i był synem jednego z królów na Wyspach Brytyjskich. Zrezygnował jednak z bogactwa i jako żebrak zawędrował na kontynent. Patronem bydła stał się dlatego, iż wypasał świnie. Został zakonnikiem i osiadł w górach. W aurze świętości pochowano go w Sankt Wendel w zachodnich Niemczech. Św. Wendelin jest patronem pasterzy i chroni przed epidemią oraz dba także o podróżników.

tn wendelin15
Wnętrze kaplicy

Źródło:

[1] https://www.slaskie.travel/
[2] http://parafiarudzica.org.pl/
[3] https://www.cieszynskie.travel/

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.