Jezioro turkusowe na wyspie Wolin

Przemierzając niesamowitą Wyspę Wolin może Was zainteresować głębokie na 21,2 metra Jezioro Turkusowe znajdującym się we wsi Wapnica. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku znajdowało się tutaj kredowe wyrobisko na potrzeby cementowni Quistorpa w sąsiednim Lubinie.

Po II wojnie światowej Sowieci zajęli się demontażem wszystkich maszyn tutaj pracujących. W następnym okresie miejsce to stopniowo zaczęło wypełniać się wodą. W kolejnych latach polskie władze osuszyły teren i wznowiono tu eksploatację kredy aż do wyczerpania złoża w 1954 roku.

Jezioro turkusowe – zjawisko krasowe

Od tego czasu teren ten zaczął ponownie zapełniać się wodą. Obecnie w dni słoneczne można podziwiać piękny niebiesko-zielony kolor tafli wodnej jeziora (zjawisko krasowe) co jest wynikiem pozostałości wapnia na jego dnie.

Po drugiej stronie jeziora znajduje się Piaskowa Góra , gdzie w zalesionym gąszczu mieści się punkt widokowy, z którego można podziwiać inne atrakcje Wolińskiego Parku Narodowego.  W pobliżu rośnie także 400-letni dąb „Prastary” (podpalony przez wandali w 2015 roku) o obwodzie ponad 705 cm.

opracowała: Monika Pawlak

Źródła:

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.