X

Jak stworzyć ekologiczny, tani w użytkowaniu dom?

Jak stworzyć ekologiczny, tani w użytkowaniu dom?

Budowa własnego domu to olbrzymia inwestycja, ale też powód do dumy. Decyzja o budowie domu zapada najczęściej, kiedy rodzina się powiększa, lub też, kiedy pragniemy poprawić codzienną jakość swojego życia, zapewnić bliskim dostęp do ogrodu. Współcześnie mamy praktycznie nieograniczone możliwości związane z zaprojektowaniem i stworzeniem komfortowego domu dla siebie i swojej rodziny. W gąszczu możliwości warto wybrać rozwiązania proekologiczne i wspierające nasz portfel.

Dom energooszczędny – czyli jaki?

Od wielu lat w Polsce wiele mówi się o domach energooszczędnych, które pozwalają przede wszystkim na zmniejszenie wydatku energetycznego dzięki zastosowanym technologiom. Domy takie dbają o swoich domowników zarówno w kwestii komfortu, jak i oszczędności pieniędzy. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, wykorzystanym materiałom oraz elementom (np. odpowiednim oknom) możliwe jest zminimalizowanie uciekania ciepła z wnętrza domu.

Jak stworzyć ekologiczny, tani w użytkowaniu dom?

Ekologiczny dom przyszłości

Już na etapie budowy domu warto zastanowić się nad popularnymi rozwiązaniami pozwalającymi na korzystanie z OZE, czyli z odnawialnych źródeł energii. O OZE mówi się dzisiaj bardzo dużo, przede wszystkim w kontekście ochrony środowiska, ale też uniezależnienia od tradycyjnych dostawców energii. W otoczeniu polskich domów coraz częściej widzimy niewielkie instalacje fotowoltaiczne, które pozwalają na pozyskiwanie czystej energii słonecznej oraz jej transformację w prąd. Instalacje fotowoltaiczne to nie jedyne rozwiązanie, które warto rozważyć – dobrym pomysłem jest też pompa ciepła, która staje się źródłem energii przeznaczonej do ogrzewania domu oraz wody użytkowej. Coraz częściej mówi się także o mini instalacjach wiatrowych przy domu – zmieniające się przepisy sprawiają, że ich instalacja jest obecnie jeszcze prostsza.

Czy warto stawiać na OZE?

Zdecydowanie tak – dzięki fotowoltaice czy pompie ciepła (lub też dwóch tych rozwiązaniach razem!) możliwe jest uniezależnienie się od klasycznych źródeł energii. Dodatkowo nadmiar wytworzonego prądu może być magazynowany w specjalnie zaprojektowanych magazynach PV. Szerokie możliwości związane z zarządzaniem energią sprawiają, że przydomowe instalacje fotowoltaiczne cieszą się olbrzymim zainteresowaniem.

Jak stworzyć ekologiczny, tani w użytkowaniu dom?

Wśród licznych zalet, warto wspomnieć, że początkowy koszt instalacji modułów fotowoltaicznych i/lub pompy ciepła jest wysoki i może być zniechęcający. Warto jednak przekalkulować, jak urządzenia te pozwolą wpłynąć na obniżenie rachunków za prąd czy ogrzewanie w przyszłości. W przygotowaniu przydomowej instalacji fotowoltaicznej pomóc mogą doświadczeni instalatorzy, którzy podpowiedzą, jakie moduły i falowniki okażą się najlepsze oraz w jaki sposób skonfigurować instalację, by pracowała ona wydajnie – mówią specjaliści marki Emiter, specjalizującej się w dostarczaniu komponentów dla instalacji fotowoltaicznych.

Dom zarządzany systemem smart house

Energooszczędny dom będzie nam się znacznie łatwiej zarządzało, jeśli skorzystamy z możliwości, jakie dają systemy inteligentnego domu. Smart Home to rozwiązanie, które obecne jest na polskim rynku od wielu lat. Systemy takie jak Grenton czy Divus pozwalają na wygodne nadzorowanie konkretnych systemów oraz zmianę parametrów działania instalacji. W praktyce smart home pozwala na zdalne zarządzanie bramami, roletami, żaluzjami, oświetleniem w domu i w jego obrębie, zarządzanie temperaturą i wilgotnością powietrza, mediami. Smart home może też samodzielnie kontrolować konkretne ustawienia i dopasowywać je do wcześniej określonych oczekiwań użytkownika. Jest to możliwe dzięki czujnikom i modułom. System smart home może być zintegrowany ze wspomnianymi wcześniej instalacjami OZE, co pozwoli na jeszcze lepsze zarządzanie nimi.

Emiternet sp. z o.o.
Dystrybutor rozwiązań z zakresu fotowoltaiki, smart home, pomp ciepła, okablowania, farm wiatrowych.
Podobny post
Leave a Comment