Dworzec kolejowy Jasienica-Jaworze

W 1888 roku na granicy wsi Jaworza i Jasienicy stanęła stacja kolejowa na trasie między Bielskiem a Cieszynem. Wchodziła w skład Kolei Miast Śląskich i Galicyjskich (niem. Schlesischen und Galizischen Städtebahnlinie), które łączyły Galicję ze Śląskiem Cieszyńskim i Morawami. Przebigała na trasie Kojetín – Kalwaria Zebrzydowska. Stacja Jaworze-Jasienica przed I wojną światową i w czasie okupacji niemieckiej nazywała się Ernsdorf-Heinzendorf oraz krótko Ernsdorf.

Dworzec Jasienica-Jaworze

Na miejscu powstał budynek w stylu austriackim i posiadał restaurację, gdzie pasażerowie mogli się posilić w czasie oczekiwania na pociąg. Dla uzdrowiska w Jaworzu było to bardzo ważne wydarzenie. Wpłynęło także na większą liczbę kuracjuszy. Po wojnie niedaleko dworca powstał przystanek Jasienica koło Bielska, była użytkowana przez Fabrykę Mebli Giętkich. Służyła pracownikom w okresie największego rozkwitu ruchu na tej linii.

zabytkowy-tunel

Zamknięcie budynku dla podróżnych

Na początku nowego tysiąclecia liczba pasażerów stopniowo malała, co zadecydowało o zamknięciu wielu stacji i dworców PKP. Ten sam los spotkał również stację Jaworze-Jasienica. Mimo że piętro budynku nadal jest zamieszkałe, to jest opuszczony. W 2010 roku zdemontowano zadaszenie przed wyjściem na peron i w tym samym roku przeniesiono żółty szlak na Błatnią z dworca do Jaworza Centrum.

Niedaleko dworca pod torami znajduje się kamienny tunel z tego samego okresu. Dziś jest tu cicho i pusto, a stacja kolejowa czeka, aż znów zatętni w niej życie…

napis

Na koniec powiem, że mój dziadek pracował, jako dróżnik na kolei, stąd brama do domu dziadków jest zrobiona ze starej szyny z nazwą Teschen 92, czyli Cieszyn 1892 rok.

Monika Pawlak

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.