Dworzec kolejowy Jasienica-Jaworze

W 1888 roku na granicy wsi Jaworza i Jasienicy stanęła stacja kolejowa na trasie między Bielskiem a Cieszynem. Wchodziła w skład Kolei Miast Śląskich i Galicyjskich (niem. Schlesischen und Galizischen Städtebahnlinie), które łączyły Galicję ze Śląskiem Cieszyńskim i Morawami. Przebigała na trasie Kojetín – Kalwaria Zebrzydowska. Stacja Jaworze-Jasienica przed I wojną światową i w czasie okupacji niemieckiej nazywała się Ernsdorf-Heinzendorf oraz krótko Ernsdorf.

Dworzec Jasienica-Jaworze

Na miejscu powstał budynek w stylu austriackim i posiadał restaurację, gdzie pasażerowie mogli się posilić w czasie oczekiwania na pociąg. Dla uzdrowiska w Jaworzu było to bardzo ważne wydarzenie. Wpłynęło także na większą liczbę kuracjuszy. Po wojnie niedaleko dworca powstał przystanek Jasienica koło Bielska, była użytkowana przez Fabrykę Mebli Giętkich. Służyła pracownikom w okresie największego rozkwitu ruchu na tej linii.

zabytkowy-tunel

Zamknięcie budynku dla podróżnych

Na początku nowego tysiąclecia liczba pasażerów stopniowo malała, co zadecydowało o zamknięciu wielu stacji i dworców PKP. Ten sam los spotkał również stację Jaworze-Jasienica. Mimo że piętro budynku nadal jest zamieszkałe, to jest opuszczony. W 2010 roku zdemontowano zadaszenie przed wyjściem na peron i w tym samym roku przeniesiono żółty szlak na Błatnią z dworca do Jaworza Centrum.

Niedaleko dworca pod torami znajduje się kamienny tunel z tego samego okresu. Dziś jest tu cicho i pusto, a stacja kolejowa czeka, aż znów zatętni w niej życie…

napis

Na koniec powiem, że mój dziadek pracował, jako dróżnik na kolei, stąd brama do domu dziadków jest zrobiona ze starej szyny z nazwą Teschen 92, czyli Cieszyn 1892 rok.

Monika Pawlak

43-300 Jasienica, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.