Czarnogóra – co warto wiedzieć przed podróżą?

Malutka Czarnogóra przyciąga turystów jak magnes. Mimo niewielkich rozmiarów niejednego zaskoczyła obfitością atrakcji. Co warto wiedzieć przed przyjazdem na urlop? Na jakie koszty się przygotować, co zwiedzić, a także jakich potraw skosztować? Czarnogóra to jedno z najmłodszych państw w Europy. Perłę Półwyspu Bałkańskiego pokrywają obszary górzyste, prócz tego mieszkańcy mają dostęp do morza. Nie brakuje tam jezior oraz terenów zielonych. Słowem, wczasowicze znajdą wszystko, czego mogą oczekiwać na urlopie wypoczynkowym.

Czarnogóra – przydatne informacje

Przed wyjazdem warto zdobyć kilka praktycznych informacji. W pierwszej kolejności należy pamiętać o wymianie pieniędzy. Obowiązująca w tym państwie waluta to euro. W większych miastach bez problemu zapłacimy kartą, natomiast w miejscach oddalonych od głównych szlaków rozsądniej mieć przy sobie gotówkę. Jeżeli chodzi o aspekt finansowy, pobyt będzie kosztował mniej niż np. w Chorwacji. Z kolei ceny będą wyższe niż w Macedonii albo Serbii.

Aby przekroczyć granicę, wystarczy zabrać dowód osobisty albo paszport (również tymczasowy). Ten drugi musi być ważny minimum 3 miesiące do przodu, licząc od daty przyjazdu. W razie potrzeby skorzystania z opieki medycznej obcokrajowcy ponoszą jej koszt. Prócz tego warto wykupić ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwego wypadku (NW) albo choroby.

Obywatele Czarnogóry posługują się językiem czarnogórskim. Turyści mogą porozumiewać się z nimi po serbsku, chorwacku czy bośniacku. W popularnych kurortach wypoczynkowych nie powinno być problemu z kontaktem w języku angielskim, niemieckim lub rosyjskim.

Wakacje w Czarnogórze – kiedy pojechać?

Planując wakacje w Czarnogórze, niekoniecznie musimy myśleć o przyjeździe w lipcu bądź sierpniu. Mimo iż to malutki kraj, cieszy się rosnącym powodzeniem wśród urlopowiczów. Co za tym idzie, w szczycie sezonu trudno o znalezienie miejsca noclegowego bez wcześniejszej rezerwacji. Do tego wszędzie napotkamy tłumy, ścisk oraz gwar, co nie każdemu odpowiada. Nie można też zapominać o panującej latem spiekocie. Dla wielu optymalny czas na wycieczkę to okres pomiędzy majem a październikiem. W czerwcu oraz wrześniu wciąż/już będzie ciepło, ale nie grożą nam upały odbierające chęci do zwiedzania.

Kuchnia czarnogórska przypadnie do gustu fanom baraniny. Spodoba się także miłośnikom wieprzowiny oraz wołowiny, często podawanych razem. Jako przykład mogą służyć pikantne grillowane kotleciki o nazwie pljeskavica albo kotlety mielone cevapcici. Fani gołąbków mogą sięgnąć po punjene paprike, w których kapustę zastępuje papryka. Ponadto warto poznać słynny prsut, czyli wędzoną wieprzową szynkę, przypominającą niektórym szynkę parmeńską.

Wyjazd do Czarnogóry z biurem podróży czy samodzielny?

Niektórzy wolą sami zaplanować sobie urlop, inni z kolei chcą skupić się na relaksie. Idealnym rozwiązaniem dla osób z drugiej grupy będzie oddanie kwestii organizacyjnych w ręce biura podróży. Do godnych polecenia firm należy m.in. touroperator Rego-Bis. Na jego stronie internetowej https://www.rego-bis.pl można znaleźć liczne oferty wyjazdowe. Chętni wyszukają dla siebie atrakcyjne propozycje urlopu w Czarnogórze oraz sąsiednich państwach.

Na wyjeździe zorganizowanym przez biuro podróży uczestnicy mają zapewniony nie tylko nocleg, ale i często opcje wyżywienia oraz program zwiedzania. To świetna alternatywa samodzielnej wycieczki, w trakcie której turysta musi pamiętać o wszystkim.

Czarnogóra to bez wątpienia jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie państw Europy. Sprawdź jakie jeszcze państwa Europy, małe i duże, warto odwiedzić.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.