Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy

Jest takie miejsce w Gdańsku, gdzie swoje miejsce znajdują nagrobki po likwidowanych starych gdańskich cmentarzach. Na nich można odczytać nazwiska osób pochowanych w różnych miejscach. Ten symboliczny cmentarz powstał właśnie dlatego, by nie zapomniano o dawnych mieszkańcach Gdańska różnych wyznań. Nagrobki są przeważnie z wyrytymi napisami w języku niemieckim.

Dalsze losy miejsc

Po II wojnie światowej miejsca spoczynku były w bardzo złym stanie i bardziej przypominały parki niż cmentarze. Wiele lat zaniedbań, brak krewnych zainteresowanych opieką nad grobami bliskich spowodowały decyzje o całkowitej likwidacji tych miejsc. Obecnie przez dawne cmentarze prowadzą drogi, znajdują się tutaj parki i zabudowania.

W latach 1998-2002 Gdańska Rada Miasta zajęła się budową Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy, gdzie stanął pomnik przypominający ołtarz, pod którym znajdują się symbole wyznań oraz fragmenty nagrobków. Przebywając w Gdańsku warto się tam udać. W Końcu są to pozostałości po dawnych czasach, ludziach stąd, bez względu na narodowość, wyznanie i inne sprawy…

Monika Pawlak

3 Maja, Gdańsk, województwo pomorskie, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.