Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy

Jest takie miejsce w Gdańsku, gdzie swoje miejsce znajdują nagrobki po likwidowanych starych gdańskich cmentarzach. Na nich można odczytać nazwiska osób pochowanych w różnych miejscach. Ten symboliczny cmentarz powstał właśnie dlatego, by nie zapomniano o dawnych mieszkańcach Gdańska różnych wyznań. Nagrobki są przeważnie z wyrytymi napisami w języku niemieckim.

Dalsze losy miejsc

Po II wojnie światowej miejsca spoczynku były w bardzo złym stanie i bardziej przypominały parki niż cmentarze. Wiele lat zaniedbań, brak krewnych zainteresowanych opieką nad grobami bliskich spowodowały decyzje o całkowitej likwidacji tych miejsc. Obecnie przez dawne cmentarze prowadzą drogi, znajdują się tutaj parki i zabudowania.

W latach 1998-2002 Gdańska Rada Miasta zajęła się budową Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy, gdzie stanął pomnik przypominający ołtarz, pod którym znajdują się symbole wyznań oraz fragmenty nagrobków. Przebywając w Gdańsku warto się tam udać. W Końcu są to pozostałości po dawnych czasach, ludziach stąd, bez względu na narodowość, wyznanie i inne sprawy…

Monika Pawlak

Wyśrodkuj mapę

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.