Atrakcyjny Bieruń Stary na Górnym Śląsku

Bieruń to miasto leżące na Górnym Śląsku, tuż przy granicy z Małopolską. Bardzo blisko stąd do Tychów, Oświęcimia czy Jaworzna. W przeszłości niedaleko miasta mieściła się antyczna osada Leucaristus, odwzorowana na antycznej mapie Klaudiusza Ptolemeusza z lat 142–147. Potwierdza to skorowidz nazw historycznych ORBIS LATINUS.

Mapa - Bieruń Stary
Mapa – Bieruń Stary

W X–XI wieku stał tutaj otoczony palisadą i niewątpliwie posiadający wieżę obserwacyjną gródek obronny, który chronił kupców przeprawiających się przez rzekę. Pozostałością tego obiektu jest bieruński kopiec, na którego szczycie stoi obecnie XIX-wieczna kapliczka św. Jana Nepomucena. Badania sugerują także, że na pobliskiej Orlej Górce prawdopodobnie czczony był starosłowiański Bóg Perun. W nowożytnej historii miasto było także dzielnicą Tychów (1972-1991). Nazwa miasta pochodzi od słów „brać, pobierać”, co jest związane z poborami podatkowymi, gdyż miasto leżało w pobliżu szlaku handlowego.

Bieruń Stary – centrum

Bieruń Stary jest najstarszą dzielnicą miasta. Wzmiankowany już w 1374 roku, zachował ówczesny układ przestrzenny. Malowniczy rynek przyciąga mieszkańców i turystów. Jest kwadratowy i do niego wybiegają z narożników ulice. Przy rynku mieści się kościół św. Bartłomieja Apostoła z 1776 roku (rozbudowany w latach 1845–1858). Kilkaset metrów dalej Sanktuarium św. Walentego z 1628 roku (drewniany kościół leżący na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego). Na samym rynku stoi także pomnik powstańców śląskich.

Pomnik powstańców śląskich
Pomnik powstańców śląskich

Miejsca warte uwagi

Na dzielnicowym cmentarzu znajdują się groby powstańców śląskich, obrońców z 1939 roku i więźniów Auschwitz, a także kirkut z macewami z przełomu osiemnastego i dziewiętnastego wieku oraz grodzisko, kopiec stożkowany niedaleko brzegu rzeki Mlecznej.

Rynek w Bieruniu Starym
Rynek w Bieruniu Starym

Na rynku można zaparkować samochód i pozwiedzać tę część miasta. Nie brakuje tu obiektów gastronomicznych. W pobliskim kościele św. Bartłomieja od 1955 roku budowana jest ruchoma szopka bożonarodzeniowa. Jest ona najdłużej działającą w Polsce, bo od samych świąt aż do 14 lutego.

Rynek, Osiedle Awaryjne, Bieruń Stary, Bieruń, powiat bieruńsko-lędziński, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, województwo śląskie, 43-150, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.