Beskidzka daglezja spod Klimczoka najwyższym drzewem Polski!

Nadleśnictwo Bielsko poinformowało, że leśnik Rafał Kozubek odkrył najwyższe drzewo naszego kraju. To daglezja zielona, zwana inaczej jedlicą Douglasa, pochodząca z Ameryki Południowej i sprowadzona do Europy w 1827 roku (przez J. Douglasa). Co ciekawe rośnie ono na zboczu Klimczoka (117 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim i liczy 115 lat oraz mierzy wysokość około 57 metrów. Dane te zostały podane przez laserowy skaning (LIDAR) wykonany przez Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Pan Rafał Kozubek sprawdził drzewo osobiście w terenie przy pomocy dalmierza laserowego i wyszło mu 56,5 metra.

Inne pomiary wysokości

Autor strony internetowej mojedrzewa.pl – Piotr Gach z kolei zmierzył drzewo przez dalmierz laserowy „Nikon Forestry Pro” z dwóch przeciwległych miejsc na stoku góry co dało wynik 57 metrów. Dokonano kilkadziesiąt pomiarów, które w znacznej większości wskazywały od 56 do 58 metrów. Można więc uznać za średnią wynik 57 metra.

daglezjapien
zdjęcie: Rafał Kozubek

Beskidzka daglezja zielona

Drzewo rośnie w lesie na terenie gminy Wilkowice, w leśnictwie Biła (Szczyrk). Przypomnijmy także, że Klimczok to jedna z najwyższych gór pasma Beskidu Śląskiego i najwyższy punkt geograficzny miasta Bielska-Białej. Beskidzka daglezja zielona wyprzedziła poprzednich rekordzistów o 5,5 metra. Dotychczas palmę pierwszeństwa dzierżyły dwa bieszczadzkie świerki z Rezerwatu „Śrubita” w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Drzewo rośnie w lesie gdzie jest więcej wysokich drzew, w tym kilka o wysokości 53-55 metrów. Daglezja jest w dobrej kondycji i jeszcze przez lata może poprawiać swój rekord. Drzewa te są długowieczne i mogą żyć kilkaset lat.

najwyzszedrzewo
zdjęcie: Rafał Kozubek

Inni światowi „rekordziści“

Najwyższymi drzewami świata są sekwoje z północnej Kalifornii w Stanach Zjednoczonych z Parku Narodowego „Redwood”, w tym największa sekwoja Hyperion licząca 115,61 metra. Najwyższym odnotowanym drzewem świata był do początku lat dwudziestych, mierzący 143 metry – Eukaliptus Królewski rosnący w Mt Baw Baw, stanie Victoria w Australii.

Z kolei w Europie „króluje” portugalski Eukaliptus różnobarwny znajdujący się w de Canas i liczący 72 metry.

Tomek

Polska

 

źródło:

[1] Nadleśnictwo Bielsko
[2] wikipedia
[3] Klub Podróżników „Śródziemie”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.