Ciekawostki o Azji dla dzieci – 15 ciekawostek

Azja to jeden z największych kontynentów na całym świecie. Ponadto jest on bardzo zróżnicowany zarówno kulturowo jak i językowo, co czyni go kontynentem bardzo ciekawym, skrywającym w sobie mnóstwo zagadek i ciekawych kwestii, o których być może niewiele osób ma tak naprawdę pojęcie.

Oto ciekawostki o Azji dla dzieci, które zaciekawią w szczególności najmłodszych spragnionych wiedzy, choć i oczywiście Ci starsi również znajdą coś bardzo interesującego.

Azja – ciekawostki

1. Półkoczownicze plemiona żyjące w południowo-wschodniej części Azji określa się mianem Morskich Cyganów.
2. Najdłuższą rzeką w Azji jest Jangcy (co akurat niewielu zadziwi). Ma ona ponad 6300 metrów długości co sprawia, że dodatkowo zajmuje zaszczytne trzecie miejsce jeśli chodzi o najdłuższe rzeki świata.
3. W Azji można spotkać latającego węża. Jest to Chrysopelea, zamieszkujący głównie tereny południowo-wschodniej Azji (przede wszystkim chodzi tu o obszary Kambodży oraz Wietnamu).
4. Najmniejszym państwem na terenie kontynentu azjatyckiego są Malediwy.
5. Największym azjatyckim jeziorem (choć nazwa może być myląca) jest Morze Kaspijskie. Co ciekawe jego linię brzegową pomiędzy sobą dzieli aż pięć krajów, czyli Rosja, Turkmenistan, Kazachstan, Azerbejdżan oraz Iran.

Jeszcze więcej informacji

6. Najbardziej zaludnionym państwem azjatyckim są Chiny, Wedle najbardziej aktualnych statystycznych danych w państwie tym zamieszkuje niespełna 4 500 000 000 ludzi.
7. Przywitanie Azjatów w wolnym tłumaczeniu oznacza ”czy już jadłeś?”. Jest ono charakterystyczne w szczególności dla ludności zamieszkujących Hong – Kong oraz okolice (choć oczywiście takie powitanie pojawia się bardzo często także i w innych częściach Azji).
8. Wiele najciekawszych gatunków zwierząt pochodzi właśnie z Azji. To kontynent którego rdzennymi mieszkańcami są między innymi pandy, tygrysy, wielbłądy, królewskie kobry, nosorożce czy indyjskie słonie.
9. Azjatycka Brązowa Chmura to bardzo ciekawe zjawisko, pojawiające się corocznie w okresie stycznia i marca. W sutek braku opadów deszczu z nadmiaru zanieczyszczeń tworzy się brązowa masa, której istnienie niesie wiele zagrożeń nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również i życia ludzkiego.

Azjatyckie tygrysy

10. Wiele osób sądzi, że tygrysy żyją głównie w Afryce. Nie jest to jednak prawda, bowiem zdecydowana większość z nich zamieszkuje tereny Azjatyckie.
11. Wszystkie największe centra handlowe znajdują się na terenie Azji.
12. Aż 90% światowego spożycia ryżu przypada na kraje azjatyckie.
13. Najdłuższy wskaźnik życia (według danych WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia) występuje w Japonii. Kobiety żyją tu średnio 87 lat, mężczyźni natomiast 83. To najlepszy wynik w porównaniu do wszystkich innych państw całego świata.
14. Kontynent Azjatycki ma zdecydowanie najbardziej zróżnicowany klimat spośród wszystkich innych. Tu można spotkać się zarówno z klimatem arktycznym (Syberia – Rosja), jak i tropikalnym (tereny południowo-wschodniej Azji).
15. Indie są krajem wygrywającym spośród wszystkich innych w rocznej produkcji owoców mango.

Artykuł powstał wraz z portalem fajnepodroze.pl który poświęcony tematyce turystycznej.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.