Altanka na Koziej Górze (Steffansruhe)

Altanka na Koziej Górze (Steffansruhe) powstała kilka lat temu. Wybudowali ją górale z Nowego Targu. Jest miejscem, gdzie można odpocząć. Mieści się powyżej schroniska Stefanka na samym szczycie Koziej Góry. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na Skrzyczne, Szyndzielnię, Klimczok i Magurę, a także na Bielsko-Białą i fragment Beskidu Małego.

Altana stała tutaj już pod koniec XIX wieku, wybudowana w 1898 roku, poświęcona doktorowi Steffanowi. W 1897 roku istniała w tym miejscu wmurowana tablica (zniszczona w 1918) poświęcona burmistrzowi Bielska, Karolowi Steffanowi (1840-1921). Pełnił on tą funkcję w latach 1891-1908 i dzięki jego pomocy udało się zrealizować m.in. budowę schroniska na Szyndzielni. Działania te były wynikiem inicjatywy Niemców z Bielsko-Bialskiej sekcjo Towarzystwa Beskidzkie “Beskidenverein”.

Altana na Koziej Górze(niem. Steffansruhe czyli Odpoczynek Stefana). Zdjęcie z pocztówki z 1918 roku. Źródło: Beskidia.pl
Altana na Koziej Górze(niem. Steffansruhe czyli Odpoczynek Stefana). Zdjęcie z pocztówki z 1918 roku. Źródło: Beskidia.pl

Właśnie od tej osoby na Kozią Górę i schronisko często mówi się Stefanka. W ogóle sama góra tak była nazywana oficjalnie do 1965 roku.

Miejsce bardzo popularne, szczególnie w pogodne weekendy

Ze schroniska jest tutaj 2 minuty, a wokół rozciągają się rowerowe ścieżki Enduro Trails. Z Koziej Góry można się udać np. do Cygańskiego Lasu, na bielskie Błonia, kontynuować wycieczkę przez Kołowrót w kierunku Szyndzielni i Klimczoka. Łatwo także zejść do Bystrej oraz dzielnic Bielska-Białej, Mikuszowic i Olszówki.

Kozia Góra, Bielsko-Biała, 43-309, Polska

Źródło:
[1] Bielsko-Biała i okolice – historia pocztówką pisana (2002 r.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.