Zamek w Oświęcimiu

Na wzgórzu nad Sołą w Oświęcimiu od średniowiecza stoi zamek, który niegdyś był siedzibą Książąt oświęcimskich. Pierwsze wiadomości na temat oświęcimskiego kasztelu pochodzą z drugiej połowy XII wieku, kiedy został on włączony do księstwa opolskiego. Badania archeologiczne dowodzą dokonania przebudowy obiektu w trakcie panowania
księcia z rodu Piastów, Kazimierza I Opolskiego (syna Mieszka I Plątonogiego), księcia raciborskiego i opolskiego.

Obecny stan jaki ma zamek w Oświęcimiu

Na przestrzeni wieków zamek zmieniał właścicieli, bywał najeżdżany, trawiły go pożary, częściowo pochłonęły go nurty Soły. Ostatnie przebudowy obiektu miały miejsce w I połowie XX wieku. Do obecnych czasów zachowała się gotycka wieża, która jest najstarszą częścią zamku.

W trakcie II wojny światowej zamek stał się siedzibą niemieckiej władzy okupacyjnej. Obecnie w budynku znajduje się muzeum. Zdjęcia przedstawiają budynek, muzeum, częściowo odkryte dawne mury i podłogę z otoczaków oraz wieżę z widokami.

opracowała: Monika Pawlak

Źródła:

[1] Dzieje Oświęcimia na tle dziejów ziemi oświęcimsko-zatorskiej. W: Elżbieta Skalińska-Dindorf: Kronika Oświęcimia. Oświęcim: Oświęcimskie Centrum Kultury, 2007. ISBN 978-83-7204-614-7.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.