Słowenia – przystanek Koper

Udając się docelowo na Bałkany, nasza trasa przebiegała m.in. przez Słowenię i jej nadmorskie tereny. Wcześnie rano wyjechaliśmy z Triestu i skierowaliśmy się w kierunku granicy włosko-słoweńskiej. Naszym celem był Koper, który zamierzaliśmy odwiedzić. Trasa nie była zbyt długa, gdyż oba miasta dzieli zaledwie 20 kilometrów. Koper jest miastem portowym na północno-zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria. Obecna nazwa pochodzi z czasów rzymskich, gdzie Capris lub Caprea po łacińsku znaczy Kozia Wyspa”. Z racji bliskości Włoch Koper zamieszkuje około 2,23% Włochów, których język jest także na równi ze słoweńskim językiem urzędowym.

Miasto było częścią Cesarstwa Bizantyjskiego, następnie panowali tutaj Longobardowie i potem Frankowie. W XIX wieku Koper i Triest wchodziły w skład austriackiego państwa Küstenland (Przymorze). W międzywojniu Koper należał do Włoch. Po II wojnie światowej Znajdował się w kontrolowanej przez armię jugosłowiańską Strefie B: Wolnego Terytorium Triestu. Dopiero w 1954 miasto weszło w skład Jugosławii, a większość Włochów wyemigrowała.

koper1
Morze Adriatyckie

Koper Słowenia

W trakcie naszego krótkiego pobytu było bardzo upalnie. Zatrzymaliśmy się na parkingu nad samym Adriatykiem. Na miejscowych ławkach można przysiąść i zadumać się nad pięknem morza oraz nakarmić miejscowe ptactwo. Niedaleko parkingu znajduje się miejscowy basen, który zorganizowany został w samym morzu. Okolica jest pełna kawiarenek, budek z lodami, słodyczami, restauracjami i miejscami z pamiątkami. Wszędzie rosną pokaźne palmy, co także dodaje uroku temu miejscu. Istria słynie przede wszystkim z wina, więc bez problemu można takie kupić. Poza tym miejscowi sprzedawcy oferują oczywiście owoce morza, a także pizze.

koper22
Główny plac

Spacer przez miasto

My udaliśmy się krętymi uliczkami na spacer po miasteczku. Większość kamienic jest zamieszkana, jednak w niektórych działają małe knajpki. Spacerując, trafiliśmy na plac, gdzie mieści się XV-wieczny wenecki zamek gotycki, Katedra Wniebowzięcia NMP w Koprze (słń. Stolnica Marije Vnebovzete), a także Muzeum Regionalne Koper (słń. Pokrajinski Muzej Koper). WE mieście jesteśmy tylko na mały przystanek, więc nie zwiedzamy obiektów. Udajemy się w kierunku portu (jedyny port handlowy Słowenii otwarty w 1957 roku) i inną trasą dochodzimy do miejsca początkowego. Obok wspomnianego basenu zamawiamy kawę i wodę. Następnie trzeba ruszać dalej, gdyż przed nami kolejne atrakcje Słowenii oraz Chorwacji.

Tomek

Koper, Obalno-kraška, Słowenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.