Polska husaria – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Wojna jest niestety trwale wpisana w historię ludzkości. Na przestrzeni dziejów pojawiały się coraz to nowsze i doskonalsze metody zabijania. Początkowo ludzie walczyli wyłącznie pieszo, zresztą piechota jest znana i stosowana po dziś dzień. Z czasem ludzie zaczęli używać koni na polu walki i to nie tylko do przemieszczania się, wykształcił się specyficzny rodzaj formacji bojowej.

Kawaleria, jazda, wojska konne – bo o nich mowa to typ jednostek bojowych, w których koń odgrywa bardzo ważną rolę. Na przestrzeni dziejów pojawiały się różne rodzaje jazdy, a jedną z najbardziej znanych była polska jazda – husaria.

Dawna polska husaria

Dawna husaria to powód do narodowej dumy. Połączenie zalet jazdy lekkiej z cięższym opancerzeniem spowodowało wykształcenie się półciężkiej, zabójczo skutecznej jazdy. Husarze byli szybcy i zwrotni, o ich skuteczności decydowała m.in. umiejętność zwierania i rozluźniania szyku. Miało to znaczenie kiedy przed nimi stali muszkieterowie. Dobre opancerzenie i bardzo długie kopie powodowały, że była to jazda odporna i niszczycielska. Husaria budziła postrach we wrogach Rzeczpospolitej i przeszła do legendy. Zdaniem wielu to najpiękniejsza i najstraszliwsza jazda wszech czasów.

Aby jednak móc skutecznie atakować wroga i poruszać się na polu walki husaria potrzebowała odpowiednich koni. W tym celu skrzyżowano tarpana oraz kilka wschodnich ras koni. Wynikiem takiego połączenia było pojawienie się konia husarskiego – niezwykle odpornego, a jednocześnie szybkiego i zwinnego. Były to zdumiewające konie dźwigające na swoim grzbiecie w pełni uzbrojonego żołnierza, a ciężar ten wynosił około stu kilogramów. A przy tym mogły one biec, wykonywać cwały i wrócić cało z pola walki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.