“Nowy” kirkut z Cieszyna

Nowy cmentarz żydowski w Cieszynie powstał na początku XX wieku. W 1898 roku Gmina Żydowska nabyła grunt od Andrzeja Folwarcznego, gdyż w starym kirkucie zabrakło miejsc na pochówki. Nowy kirkut powstał powyżej starego cmentarza. Protesty mieszkańców wstrzymały prace nad nowym miejscem spoczynku Żydów. Budowa dopiero rozpoczęła się w 1906 roku, gdy władze w Wiedniu dały na nią zgodę i zakończyła się w 1907 roku.

Wizja z czasów okupacji hitlerowskiej

W czasie II wojny światowej cmentarz został zamknięty i miał tu powstać park. Do przekształcenia miejsca jednak nie doszło i kirkut przetrwał w dobrym stanie. Po wojnie marmurowe macewy były masowo wykradane w celu ponownego ich wykorzystania na nagrobki chrześcijańskie. Dewastację tę zakończono w 1974 roku definitywnym zamknięciem miejsca, które zostało w 1986 roku wpisane do rejestru zabytków.

Po zmianie ustroju w latach 90-tych ubiegłego wieku dzięki wsparciu amerykańskiego Żyda z Minneapolis, Edwarda J. Phillipsa i miejscowego ewangelika, który zamieszkał w Kalifornii, Tadeusza J. Dordy teren cmentarza został uporządkowany i powstała brama wejściowa. Niestety nie udało się wyremontować domu przedpogrzebowego, który pozostawiono w stanie jaki dotrwał do tego czasu.

Monika Pawlak

43-400 Cieszyn, Polska

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.