Zrujnowany dwór Rosta

Niedaleko potoku Krzywa na ulicy Ceramicznej w Komorowicach, obecnej dzielnicy Bielska-Białej znajduje się ruina dworku. Mieszkał w nim bielski architekt i przedsiębiorca Emanuel Rost junior. Budynek nazywany jest “Dworem Rosta”, a pobliski park, “Parkiem Rosta”. Komorowicka część dzielnicy Obszary, znajdująca się w pobliżu dawnej cegielni nazywana jest “Osiedlem Rosta”. Dzisiaj cały zespół pałacowo-parkowy woła o pomstę do nieba. Jak można było dopuścić do takiego stanu?! A mogła to być perełka w tej części miasta.

Dwór Rosta i Park Rosta

Dwór powstał pod koniec XIX lub na początku XX wieku. Na tym terenie znajdowało się kiedyś kółko rolnicze. Emanuel Rost pochodził ze słynnej rodziny architektów. Dziadek i pradziadek byli autorami wielu budynków Bielska-Białej i innych miejscowości. Można tutaj wymienić bielski ratusz, willę Edwarda Zipsera, kościół NMP Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach (obecnie Czechowice-Dziedzice), wieżę zamku Sułkowskich, kościół Jana Chrzciciela w Komorowicach Krakowskich, pałacyk Rosta (obecnie Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka) czy dwór w Lipniku.

Słynny dla miasta architekt

Emanuel Rost junior
Emanuel Rost junior

Emanuel Rost junior urodził się w Łodygowicach 30 sierpnia 1848 roku i ochrzczony został jako Emanuel Franciszek i był z pochodzenia Austriakiem. Był najstarszym z synów Emanuela seniora i Marii z domu Hausler. Uczęszczał do katolickiej szkoły miejskiej w Białej i szkoły realnej (średniej) w Bielsku. Studiował w niemieckim Karlsruhe. Założył firmę jeszcze przed przejęciem spuścizny ojca. W tym czasie wybudował wiele kamienic w Białej i pracował przy przebudowie kościoła Opatrzności Bożej. Do jego projektów należy m.in. słynna kamienica “Pod Żabami” znajdująca się obok placu Wojska Polskiego oraz Gimnazjum Polskie TSL w Białej.

Na jego firmę składało się wiele fabryk, jak cegielnia parowa w Komorowicach, skład materiałów budowlanych oraz tartak. Emanuel junior był członkiem Beskidenverein oraz zasiadał także w radzie miejskiej, podobnie jak jego ojciec. Jego żoną była Hermine Giżycka pochodząca także z Łodygowic. Mieli siódemkę dzieci.

Monika Pawlak

Ceramiczna, Bielsko-Biała, województwo śląskie, Polska

źródła:

[1] księgi metrykalne z parafii w Łodygowicach, Čimelicach, Všeradicach, Pradze, Medvedicach i Lhocie
[2] Anna Bojanowicz-Pollak (red.) – „Pałacyk Rosta. Intrygujące piękno detali”; Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, 2012, s. 10–11. ISBN 978-83-60136-52-2.
[3] Alan Jakman: http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/38054/to-oni-zaprojektowali-bielsko-biala-pasjonujaca-historia-rostow [stan: 31.10.2018]
[4] zdjęcie grobu rodziny Rostów i zdjęcie Emanuela Rosta juniora: wikipedia
[5] Jerzy Polak: Cmentarz rzymskokatolicki w Białej. Księga Zasłużonych. Bielsko-Biała: Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej; Wydział Kultury i Sztuki; Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, 1999, s. 178–180.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.