Gospoda Harnaś

GOSPODA ” HARNAŚ ” to restauracja regionalna i pokoje gościnne o wysokim standardzie. Położona u wejścia do Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich na wysokości 930 m n.p.m. Administracyjnie przynależna do Wsi i Gminy Kościelisko w powiecie tatrzańskim w Zakopanem.

Skarbem Doliny Kościeliskiej jest jej przyroda. Górski potok – Kirowa Woda, wywierzysko zwane Lodowym Źródłem, Jaskinia Mroźna, Wąwóz Kraków, widok na Zbójnickie Okna czy Raptawicką Turnię przyciągają turystów z Polski i świata.

Gospoda Harnaś i okolica

Z Doliny prowadzą szlaki turystyczne łatwe i trudniejsze- letnie i zimowe. Osobliwością przyrodniczą Doliny są ryś karpacki i pomurnik (gatunek niewielkiego ptaka górskiego). Dla osób lubiących ciszę i spokój, samotne wędrówki, polecamy to miejsce szczególnie poza sezonem, kiedy przez długie miesiące wydaje się, że nikt tutaj nie bywa i wtedy Dolina sprawia wrażenie, że jest tylko dla nas. I choć może widziało się Dolinę już wielokrotnie, jej widok zapada w pamięci i ponownie przyciąga ona jak magnes, i wraca się tu kolejny raz, by w różnym świetle czterech pór roku podziwiać ją na nowo.

Dolina Kościeliska w opowiadaniach rodzinnych i według legend to świat strachów, duchów i siedlisko boginek i dziwożon . W grocie pod Pisaną znaleźli swoje miejsce śpiący rycerze. Przed wiekami wiódł tędy kupiecki szlak na Węgry. Tutaj było najwięcej zbójników, którzy „równali świat”- rabowali bogatych i obdarowywali biednych. Czego zaś nie rozdali, to ukryli w grotach, skałach i lasach. Do dziś krążą opowieści o zaginionym kotliku ze złotymi dukatami.

Życie naszej rodziny od dawna związane jest z Doliną. Codziennie zachwycamy się jej widokiem zmieniającym się wciąż o każdej porze dnia i nocy. Podziwiamy równie piękną o każdej porze roku i w dni słoneczne, ale również w dni deszczowe kiedy niebo z kolorów błękitnych zmienia się w szare lub wręcz granatowe. Cudowne wschody i zachody słońca oraz mgły opadające rankiem lub unoszące się po deszczu. Kto to widział wie o czym tu piszę, a kto nie widział ma okazję zobaczyć to sam.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.