Przyjechaliśmy do Górek Wielkich m.in. z zamiarem zwiedzenia tutejszego muzeum Zofii Kossak-Szczuckiej i później Kossak-Szatkowskiej. Ta wybitna polska powieściopisarka, a także współzałożycielka dwóch tajnych organizacji podczas okupacji: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom Żegota, związała sporą część swojego życia z ziemią u podnóża Beskidów.
Zofia Kossak-Szczucka i Kossak-Szatkowska
Powstanie muzeum zawdzięczamy mężowi Zofii Kossak-Szatkowskiej, majorowi Zygmuntowi Szatkowskiemu, który to po jej śmierci w 1968 roku udostępnił do zwiedzania dwa pomieszczenia w ich domu co stało się w 1970 roku. Oficjalnie muzeum pisarki zostało otwarte 2 stycznia 1973 roku i stało się Oddziałem Muzeum w Cieszynie. Zygmunt Szatkowski został pierwszym kustoszem muzeum, które mieściło się w tzw. “domku ogrodnika”, gdzie przed wojną mieszkał ogrodnik. Podczas wojny 9 maja 1945 roku spłonął bowiem ich dom. Autorka takich powieści jak: “Pożoga”, “Krzyżowcy” czy “Dziedzictwo” zamieszkała w Górkach Wielkich po powrocie z emigracji w latach 1957-1968, gdzie spędziła ostatnie lata jej życia.
Dwór Kossaków
Obecnie muzeum mieści się w częściowo odrestaurowanym dworze rodzinnym, który stanowi Centrum Kultury i Sztuki “Dwór Kossaków” i stanowi własność Fundacji im. Zofii Kossak. Otoczone jest parkiem, na którym stoi pomnik pisarki. Kustoszem muzeum jest wnuczka Zofii Kossak-Szatkowskiej, Anna Fenby Taylor, która przeprowadziła się tutaj z Anglii. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Ekspozycja znajduje się na dole oraz na pierwszym piętrze. W kilku miejscach można skorzystać ze słuchawek i dowiedzieć się ciekawych historii związanych z Zofią Kossak-Szatkowską i jej rodziną. Znajdują się tutaj obrazy namalowane przez Juliusza i Wojciecha Kossaków. Miejsce jest bardzo urokliwe i każdy, kto znajdzie się w pobliżu powinien je odwiedzić, bo warto. Obok dworu znajduje się jeszcze spichlerz, który ma być odrestaurowany.
Uwielbiam odkrywać miejsca, w których nie byłem. Chodzę po górach i podróżuję. Interesuje mnie historia, sport oraz etnografia. Zajmuję się także genealogią rodzinną.