Zamek Stary Jiczin

Naszym celem (trochę niespodziewanym) był zamek Stary Jiczin. Wjeżdżając do Starego Jiczyna (czes. Starý Jičín, niem. Alttitschein) kierujemy się wyżej w kierunku kościoła, obok którego tuż przy cmentarzu znajduje się jeden z tutejszych parkingów. Tam zostawiamy samochód i udajemy się na krótki spacer w kierunku ruin zamku. Kościół św. Wacława postanawiamy “zbadać” w powrotnej drodze. Podejście jest łagodne i przebiega samym lasem. Powyżej kościoła znajdują się stare i nowe zabudowania wodociągów.

wejscie

Zamek Stary Jiczin w pełnej okazałości

W pewnym momencie z oddali widać ruiny zamku, zrekonstruowaną więżę i psujący widok… samochód pracowników hradu. To powoduje, że bardzo nieładnie wychodzą zdjęcia samej bramy wejściowej i trzeba się mocno silić, by ujęcia wyszły w miarę odpowiednio 😉 Udajemy się do kasy, która się mieści poniżej wieży, jednak trzeba się tam dostać po schodkach. Niemiła kasjerka wydaje nam bilety i udajemy się na zwiedzanie kilku pieter wieży, gdzie zgromadzona została ekspozycja, w tym m.in. makieta zamku z czasów jego świetności, wykopaliska archeologiczne, zbroje oraz wiele map i zdjęć innych czeskich zamków. Z samej wieży rozpościera się wspaniały widok na okolicę, którą bez opłat można podziwiać także z zamontowanych tu lunet. Podczas naszego pobytu bardzo mocno wiało. W kasie poniżej zakupiliśmy także pamiątkowy magnez oraz tutejsze uszy, prawdopodobnie kopia pierników miodowych w kształcie uszów popularnych w niedalekim Sztramberku.

uszy

Zwiedzanie ruin

Następnie udajemy się na dziedziniec, gdzie można kupić coś do jedzenia i picia i zwiedzamy pozostałe dostępne ruiny. Droga brnie trochę do góry i tam można podziwiać to, co pozostało oraz co zostało zrekonstruowane. Stamtąd również panorama na okolice jest wyjątkowa. Plusem naszej wizyty była mała liczba zwiedzających. Spędziliśmy tam dwadzieścia minut i gdy wszystko zostało sprawdzone udaliśmy się w drogę powrotną.

dziedziniec

Zamek powstał w XII lub XIII wieku (prawdopodobnie na przełomie tych wieków). Był to wtedy zamek strażniczy na szlaku bursztynowym w kierunku Polski i pierwszym jego właścicielem był niemiecki szlachcic Arnold z Hückeswagen. Następnie zamek zmieniał właścicieli. Przeżył wojny husyckie. W 1626 roku z kolei został zdobyty przez Duńczyków, a w trakcie wojny trzydziestoletniej posiadały go wojska obu stron i powoli zaczął popadać w ruinę. Tak było do XX wieku, kiedy to Próbowano go jeszcze ratować, ale nic z tego nie wyszło-to także związane było z brakiem w tym okresie właścicieli. Prace rekonstrukcyjne zaczęły przebiegać dopiero w latach 90-tych ubiegłego wieku i tak w 1996 odbudowana została wieża. Od tego czasu trwa rekonstrukcja obiektu, w której także uczestniczą wolontariusze. Na zamku mają miejsce różne imprezy, co powoduje, że jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów.

Rynek Starego Jiczina

Opuszczając Stary Jiczin, zerkamy jeszcze na mały rynek, gdzie znajduje się rzeźba Jana Nepomucena, fontanna i rzeźby św. Jana i św. Wendelina. Kilkaset metrów niżej jest także historyczny pręgierz. Zachowało się ciągle widoczne żelazne oko, do którego przymocowany był łańcuch. To wspomnienie obowiązującego tutaj prawa od XIV wieku do 1729 roku.

Następnie udajemy się w kierunku Štramberka (niem. Stramberg lub Strahlenberg), nieoczekiwanie zwiedzając Hodslavice.

zdjecie

Podsumowanie

Zamek w Starym Jiczinie wart jest odwiedzenia. Ruiny są łatwo dostępne z rynku zarówno pieszo, jak i samochodem. Miejsce można zwiedzać będąc w pobliżu i nie tracąc zbyt wiele czasu, gdy ma się zaplanowane inne atrakcje w dniu. Same ruiny są atrakcyjne i gwarantowany jest podczas dobrej pogody zacny widok. Trzeba jednak zabezpieczyć się w przypadku porywów wiatru oraz ewentualnego deszczu.

Bilet normalny na zamek kosztuje 30 koron czeskich.
Seniorzy od 65 lat – 20 koron czeskich, a dzieci od lat 6 – 10 koron.
Ceny magnesów zaczynają się od 35 koron, a “miodowe-piernikowe uszy” od 40 koron.

Tomek

Czechy

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.