Zamek w Kończycach Małych

Dlaczego warto przyjechać do Kończyć Małych? O tym dowiecie się poniżej! Śląsk Cieszyński jest miejscem, który kryje w sobie wiele atrakcji. Zdziwiłem się, że także dla mnie, mieszkańca tego regionu jest wiele miejsc, o których wcześniej nie wiedziałem. To właśnie dlatego podróże niekoniecznie na drugi kraniec świata mogą być równie fascynujące.

Właśnie tak było z zamkiem w Kończycach Małych, w którym nie byłem nigdy. Pokazała mi go koleżanka, z którą przyjechaliśmy w to miejsce. Więcej informacji na temat naszej wycieczki w te okolice można przeczytać we wpisie “Polsko-czeskie atrakcje: relacja z wycieczki”. Oczywiście dla wielu mieszkańców okolic to znany obiekt, jednak miło jest się o czymś dowiedzieć, tym bardziej, że jest to tak blisko własnego miejsca zamieszkania.

Hotel, restauracja i nie tylko

Zamek w Kończycach małych to obecnie Gościniec Zamkowy Kończyce. Żeby było jeszcze bardziej „ciekawie” był to jedyny na Śląsku Cieszyńskim dwór obronny, którego budowa
rozpoczęła się w XIV wieku. Mieści się tutaj obiekt hotelowy z restauracją. Obok zamku jest malowniczy staw z ławkami na jego brzegach oraz most, którym można przejść na drugą stronę. Znad brzegu rozpościera się także bardzo przyjemny widok na pobliskie sanktuarium – rzymskokatolicką Parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Tutaj także działa Izba Regionalna, Filia Biblioteki Publicznej oraz siedziby lokalnych stowarzyszeń i zespołów.

Dziedziniec zamkowy to także jedna z aren występów zespołów muzycznych podczas cieszyńskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki „Viva il Canto”.

Zamek Kończyce Małe – trochę historii

Pierwszymi właścicielami był ród Golasowskich i jest w stylu renesansowym. Jerzy Sedlnicki w 1560 rozbudował obiekt. Herb Odrowąż Sedlnickich mieści się na kamiennym portalu. Kolejna przebudowa, a właściwie rozbudowa została zrealizowana została przez Piotra Czela, który był synem kanclerza cieszyńskiego – Jana Czela.

W tym czasie była to 4-skrzydłowa rezydencja, a nie tak jak obecnie 3-skrzydłowa. Zamek posiada arkadowy dziedziniec i przez to nazywa się go także Cieszyńskim Wawelem. Zamek otaczała w tym czasie fosa. Hildegarda Wurzian, wnuczka Jana Andrzeja Folwarcznego była ostatnią właścicielką zamku i opuściła go udając się do Niemiec.

Czasy powojenne

W 1945 roku zamek zostaje poważnie zniszczony i następnie przejmuje go nowa polska komunistyczna władza. Lata 1956-1958 doprowadziły do odbudowy dwóch skrzydeł tego obiektu, a dwa lat później – trzeciego.

Zamek w Kończycach Małych może być bardzo atrakcyjnym punktem na trasie zwiedzania Śląska Cieszyńskiego, szczególnie podczas ładnej pogody.

Tomek

43-410 Kończyce Małe, Polska

 

źródła:

[1] Mariusz Makowski – “Szlacheckie siedziby na Śląsku Cieszyńskim. Cieszyn Regio/Muzeum Śląska Cieszyńskiego, 2005, s. 141, ISBN 80-239-6051-2”
[2] zamkiobronne.pl [dostęp: 25.05.2018]
[3] zamki.pl [dostęp: 25.05.2018]

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.