Nowe standardy wycieczek autokarowych

Wycieczki autokarowe co roku cieszą się najwyższą popularnością wśród rodzajów wycieczek ogółem oferowanych przez biura podróży. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wiele osób uważa przejazd autokarem za bardziej bezpieczny i mniej stresujący niż lot czy wyjazd swoim samochodem. A po drugie wiele wycieczek ma niskie ceny, więc można wykupić wycieczkę dla całej rodziny chociaż raz w roku. Mimo to wciąż wiele osób niechętnie podchodzi do wycieczki autokarem, zwłaszcza gdy ma to być długa kilkunastogodzinna podróż. Co warto wiedzieć?

Standard wyposażenia autokaru

Sam pojazd zależy od tego, ile osób ma być przewiezionych oraz jak duże jest biuro podróży. Można przyjąć, że im większe i im lepiej funkcjonujące biuro podróży, tym lepszymi autokarami dysponuje. Jednak nawet 20 letni autokar może być wyposażony zgodnie z najnowszymi standardami i być sprawny technicznie w stu procentach. Wybierając się w długą podróż autokarem zależy nam na tym, aby siedzisko było wygodne, było dużo miejsca na nogi, a nad głową znalazła się półka na bagaż podręczny. Jednak klimatyzacja czy ogrzewanie, które działają to również jest dzisiejszy standard. W wielu autokarach wciąż można zobaczyć małe telewizorki umożliwiające oglądanie filmów, ale w najnowszych autobusach montowane są już tablety na zagłówku siedzenia poprzedzającego, dzięki czemu można śledzić trasę podróży, obejrzeć serial i filmy znajdujące się na nośniku czy zagrać w gry.

W wielu autokarach jest też tzw. barek z ekspresem do kawy i herbaty. Najczęściej jednak kawa i inne napoje są płatne, ale nie jest to wysoki koszt np. 1 euro za napój. Część operatorów oferuje też jeden ciepły napój w cenie biletu lub butelkę wody. Bardzo ważne jest, aby na jeden rząd foteli przypadało chociaż jedno gniazdko elektryczne, choć w najnowszych autokarach pod każdym siedzeniem znajduje się osobne gniazdko. Standardem jest też dostęp do Wi-Fi, chociaż niestety zdarza się często, że jest ono dostępne tylko na terenie Polski. W autokarach puszczanych na długi trasy musi być sprawna toaleta. Jeśli z jakiegoś powodu nie działa np. bardzo niska temperatura zewnętrza to operator powinien organizować postoje co 2 godziny, jeśli to możliwe, aby pasażerowie mogli skorzystać z darmowych toalet na stacjach benzynowych itd. Obecne autokary mają pojemne bagażniki, które pomieszczą oprócz walizek także rowery czy narty. Nie powinno być więc problemu z transportem nawet takiego dodatkowego sprzętu.

Program wycieczki

Obecnie podczas długoterminowych wycieczek objazdowych np. 14 dni oferuje się opcję zwiedzania podczas jazdy przez 7 dni i pobytu przez 7 dni w kurcie np. narciarskim czy blisko plaży. W ten sposób wycieczki autokarowe zmieniły się we wczasy, podczas których można i odpocząć, i zwiedzić wiele miejsc.Ten rodzaj wycieczki zawsze zapewnia opiekę pilota, który podczas objazdu punktów wycieczki opowiada szczegółowo o atrakcjach i zabytkach, ale też współpracuje z lokalnymi przewodnikami, w celu zapewnienia jak najwyższej atrakcyjności samej wycieczki.

Artykuł powstał przy współpracy z bus-transport.eu

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.