Solanka z Zabłocia

Mało kto wie, że w Zabłociu (niem. Zablacz) koło Strumienia (niem. Schwarzwasser), a właściwie w jego przysiółku Zabłocie-Solanka znajdują się źródła solankowe. To kolejne miejsce obok mostu żelaznego na Wiśle, o czym pisaliśmy tutaj, które posiada ciekawą historię.

Pod koniec XIX wieku austriaccy geolodzy szukali tutaj kolejnych złóż węgla kamiennego. Czarnego złota nie znaleźli, ale natrafili na solankę, czyli wodę bogatą w jod. Profesor Julian Papierkowski zbadał wodę i okazało się, że zawartość jodu jest bardzo wysoka i można go stosować w lecznictwie dróg oddechowych. Finansowane przez rząd Austro-Węgier wiercenia prowadzone były w latach 1891-1892. Odwiert „Korona” (wcześniej „Zablacz”) wbił się na głębokość 671 metrów.

solanka

Solanka z Zabłocia doceniona na świecie

Prasa niemiecka i austriacka, na czele z wybitnym wiedeńskim autorytetem w badaniach o leczniczych właściwościach borowin i wód leczniczych, Ernstem Ludwigiem w 1895 roku przekazywała informacje, że w Zabłociu znajduje się nowe źródło solankowe („Kronenjodwasser”).

Nie święcona – ale słona
Nie sodowa – lecz jodowa
„Solanka Zabłocka”
Nie musisz jechać nad morze
Fontanna w Strumieniu pomoże

Od 1896 roku zaczęto także produkować sól jodowaną, która nazywała się „Kronenjodsalz” lub „Zablaczer Kronenjodsalz” („Zabłocka sól jodowa z koroną”).

Wydobywanie solanki obecnie

Odwierty dalej są prowadzone w Zabłociu, a fontanny, przy których można usiąść i wdychać jod znajdują się w parku w Strumieniu oraz w nieco oddalonej od Strumienia Jasienicy przed budynkiem urzędu gminy.

Solanka z Zabłocia jest wydobywana od 1892 roku i posiada największą na świecie zawartość jodu, która dochodzi nawet do 144 mg/litr. Została sklasyfikowana do solanek jodowo-bromowych i ziemno- alkaliczno-żelazistych. Dla przykładu zabłockie źródło posiada ponad pięć razy więcej zawartości jodu, niż solanki z Darkowa. Woda ta jest bardzo słynna i można ja kupić w sklepach. Lecznicze właściwości docenia wiele ludzi, gdyż może służyć inhalacji lub można ją dodać do kąpieli.

koronafirma

„Tadeusz” odkryty po wojnie

W 1949 roku z kolei poszukiwano tutaj gazu i 60 metrów od odwiertu „Korona” natrafiono na kolejne źródło solankowe, w którym stężenie jodu wyniosło 144 mg/litr. Tym razem wwiercono się na głębokość 550 metrów. Odwiert nazwano „Tadeusz”. Funkcjonowała tutaj warzelnia soli jodowo-bromowej.

24 marca 2015 roku Zabłocie-Solanka zostało dołączone do strefy uzdrowiskowej Goczałkowic Zdroju. Na 190 hektarach mieszka około 130 osób. Dla przykładu w 2014 roku z zabiegów borowinowych skorzystało 76 tysięcy kuracjuszy.

W niedalekim Dębowcu także natrafiono na źródło solankowe i tam także mieści się tężnia.

Monika Pawlak i Tomek

[1] http://gazetacodzienna.pl/
[2] http://www.solanka.pl

43-246 Zabłocie, Polska

Ulitsa Maksima Gor'kogo 91, Grodno, Białoruś

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.