Solanka z Zabłocia

Mało kto wie, że w Zabłociu (niem. Zablacz) koło Strumienia (niem. Schwarzwasser), a właściwie w jego przysiółku Zabłocie-Solanka znajdują się źródła solankowe. To kolejne miejsce obok mostu żelaznego na Wiśle, o czym pisaliśmy tutaj, które posiada ciekawą historię.

Pod koniec XIX wieku austriaccy geolodzy szukali tutaj kolejnych złóż węgla kamiennego. Czarnego złota nie znaleźli, ale natrafili na solankę, czyli wodę bogatą w jod. Profesor Julian Papierkowski zbadał wodę i okazało się, że zawartość jodu jest bardzo wysoka i można go stosować w lecznictwie dróg oddechowych. Finansowane przez rząd Austro-Węgier wiercenia prowadzone były w latach 1891-1892. Odwiert „Korona” (wcześniej „Zablacz”) wbił się na głębokość 671 metrów.

solanka

Solanka z Zabłocia doceniona na świecie

Prasa niemiecka i austriacka, na czele z wybitnym wiedeńskim autorytetem w badaniach o leczniczych właściwościach borowin i wód leczniczych, Ernstem Ludwigiem w 1895 roku przekazywała informacje, że w Zabłociu znajduje się nowe źródło solankowe („Kronenjodwasser”).

Nie święcona – ale słona
Nie sodowa – lecz jodowa
„Solanka Zabłocka”
Nie musisz jechać nad morze
Fontanna w Strumieniu pomoże

Od 1896 roku zaczęto także produkować sól jodowaną, która nazywała się „Kronenjodsalz” lub „Zablaczer Kronenjodsalz” („Zabłocka sól jodowa z koroną”).

Wydobywanie solanki obecnie

Odwierty dalej są prowadzone w Zabłociu, a fontanny, przy których można usiąść i wdychać jod znajdują się w parku w Strumieniu oraz w nieco oddalonej od Strumienia Jasienicy przed budynkiem urzędu gminy.

Solanka z Zabłocia jest wydobywana od 1892 roku i posiada największą na świecie zawartość jodu, która dochodzi nawet do 144 mg/litr. Została sklasyfikowana do solanek jodowo-bromowych i ziemno- alkaliczno-żelazistych. Dla przykładu zabłockie źródło posiada ponad pięć razy więcej zawartości jodu, niż solanki z Darkowa. Woda ta jest bardzo słynna i można ja kupić w sklepach. Lecznicze właściwości docenia wiele ludzi, gdyż może służyć inhalacji lub można ją dodać do kąpieli.

koronafirma

„Tadeusz” odkryty po wojnie

W 1949 roku z kolei poszukiwano tutaj gazu i 60 metrów od odwiertu „Korona” natrafiono na kolejne źródło solankowe, w którym stężenie jodu wyniosło 144 mg/litr. Tym razem wwiercono się na głębokość 550 metrów. Odwiert nazwano „Tadeusz”. Funkcjonowała tutaj warzelnia soli jodowo-bromowej.

24 marca 2015 roku Zabłocie-Solanka zostało dołączone do strefy uzdrowiskowej Goczałkowic Zdroju. Na 190 hektarach mieszka około 130 osób. Dla przykładu w 2014 roku z zabiegów borowinowych skorzystało 76 tysięcy kuracjuszy.

W niedalekim Dębowcu także natrafiono na źródło solankowe i tam także mieści się tężnia.

Monika Pawlak i Tomek

[1] http://gazetacodzienna.pl/
[2] http://www.solanka.pl

43-246 Zabłocie, Polska

Ulitsa Maksima Gor'kogo 91, Grodno, Białoruś

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.