W skansenie Wsi Orawskiej

Muzeum Wsi Orawskiej (słow. Múzeum Oravskej Dediny) w Zuberzcu (słow. Zuberec, węg. 1889–1920 Bölényfalu), to bardzo ciekawy skansen z wieloma obiektami, któe zostały tu przeniesione z całej Orawy. Zlokalizowany jest powyżej Zuberca na Polanie Brestowej (Brestová) u podnóża tatrzańskiego szczytu o tej samej nazwie. Prowadzi tędy asfaltowa droga, którą można się dostać na szlaki wyjściowe w Tatry Zachodnie. Prowadzi na parking, gdzie pieszo można dojść do Chaty Zwierówka (słow. Zverovka), schroniska lub bardziej punktu gastronomicznego, gdzie jest zwornik szlaków m.in. na Rakoń (słow. Rákoň, 1879 m), Rohacze (słow. Roháče, niem. Rohács-Gruppe, Rohácsgebirge, węg. Rohács-csoport) czy Banówkę (słow. Baníkov, 2178 m n.p.m.). Sam skansen jest podzielony przez Zimny Potok. Za chatą znajduje się stawek pod Zwierówką (słow. Pleso pod Zverovkou).

środek-chaty

Zabudowania wsi orawskiej

Samochód można zostawić niedaleko kas w pobliżu amfiteatru, gdzie organizowane są różne lokalne imprezy folklorystyczne, w tym sierpniowy, międzynarodowy Festiwal Folkloru pod Rohaczami (Podroháčske folklórne slávnosti). Wieś zlokalizowano nad Zimną Wodą lub Zimną Wodą Orawą (słow. Studený potok lub Studená) oraz w wyższych partiach terenu muzeum. Skansen powstawał od 1967 roku i udostępniony dla odwiedzających został w 1975 roku. Na powierzchni 8 hektarów znajduje się 56 obiektów z różnych części Orawy, a także wiele innych przedmiotów, a nawet zwierząt. Liczba przedmiotów ciągle wzrasta. Na samym Zimnym Potoku zrekonstruowano młyn z tartakiem i foluszem do wyrobu sukna.

kościół-orawa

Rozmieszczenie części skansenu

Muzeum jest podzielone na pięć części. Wchodząc na jego teren schodzi się dół na tzw. Rynek Dolnoorawski, tutaj zgromadzono mi.n. pomieszczenia gastronomiczne, toalety, sklepiki i cepelie. Podczas imprez w skansenie gra kapela góralska, także są prowadzone programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Ta część pokazuje bogatszą część regionu Orawy. Następnie przebiega Ulica Zamagurská, gdzie mieszczą się zabudowania i budynki gospodarcze zamożnych i średniozamożnych rolników. Jest np. dom sołtysa wsi. Ulica reprezentuje typowe zabudowanie wsi orawskiej. W jednym z budynków jest urządzona mała ekspozycja, gdzie poza rekwizytami wiszą zdjęcia różnych wsi tego regionu sprzed stu i więcej lat.

kozy

Biedniejsza cześć orawskiej wsi

Po drugiej stronie potoku znajdują się zabudowania biedniejszej części mieszkańców z wsi w Beskidach Orawskich – tzw. Góralskie Łazy. W tej części znajduje się piętnastowieczny drewniany Kościół św. Elżbiety z Zábreža oraz cmentarz. W skansenie jest otwarta tawerna i gospoda, w której można odpocząć (zlokalizowana w budynku starego młyna).

Skansen wsi orawskiej

Godziny otwarcia:

  • czerwiec
    poniedziałek-niedziela: 08:00-17:00
  • lipiec-sierpień
    poniedziałek-niedziela: 08:00-18:00
  • wrzesień
    poniedziałek-niedziela: 08:00-17:00
  • październik-maj
    wtorek-niedziela: 08:00-15:30

Warto przed przyjazdem dowiedzieć się na temat otarwcia skansenu w słowackie święta i dni wolne.

Bilety:

  • Dorośli: 4 euro
  • Bilet ulgowy (studenci i emeryci): 3 euro
  • Dzieci (6-18 lat) i niepełnosprawni: 2 euro

Imprezy organizowane wieczorem w okresie grudzień-luty:

  • Dorośli: 8 euro
  • Dzieci (6–18 lat): 4 euro

W kasie otrzymuje się mapkę skansenu z opisami i można podążać trasą w niej zaznaczoną. Jest ona dostępna w 11 językach. Na teren skansenu można wejść z psem. Fotografowanie i filmowanie w celach prywatnych jest bezpłatne. Obowiązuje zakaz palenia.

Tomek

Słowacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.