Skansen wsi maramureskiej

Zwiedzając rumuński Maramuresz przyjechaliśmy do Syhotu Marmaroskiego (rum. Sighetu Marmației, węg. Máramarossziget, do 1964 Sighet), miasta graniczącego z Ukrainą. Ponieważ lubimy zwiedzać skanseny, to zaplanowaliśmy zwiedzanie Skansenu Wsi Maramureskiej, tym bardziej że tym razem więcej czasu na zwiedzanie miasta nie było. Na powierzchni 20 hektarów zgromadzono obiekty prezentujące typową wieś rumuńską z okręgu Maramuresz. Muzeum zostało założone w 1973 roku, jednak dla turystów udostępniono je w 1981 roku.

Zabytki całego regionu

Większość zgromadzonych tutaj obiektów jest drewnianych i zostały one przeniesione z różnych miejsc regionu. Znajdują się tutaj obiekty w stylu rumuńskim, ukraińskim (rusińskim) oraz węgierskich. Region ten do teraz jest zamieszkały przez różne mniejszości narodowe. Większość budynków pochodzi z XVI-XIX wieku, a do najstarszych zabytków zaliczyć można dom Codrea ze wsi Berbesti z 1596 roku i cerkiew z Oncesti z 1616 roku. Kościół przemalowano w 1802 roku i zachowały się w nim ikony Mikołaja i Piotra z 1639 roku. Zabytki pochodzą z takich miejsc jak Cosau – Mara, Górna Iza, Viseu – Borsa oraz subregion Cisy. Obiekty z wymienionych regionów są między sobą oddzielone.

inskrypcje
inskrypcje

Charakterystyczne bramy

Nie brakuje tutaj jakże charakterystycznych bram marmaroskich z inskrypcjami oraz ciekawie wyglądających wiejskich płotów. Niektóre chaty są otwarte, jednak większość zabudowań była zamknięta. To pewien minus w porównaniu z innymi skansenami np. w Polsce czy na Słowacji. W skansenie odbywają różne wydarzenia, a jedno z ciekawszych ma miejsce 27 grudnia – Danti (Festivalul Dantinilor de larnă), gdzie przez dwa dni prezentowane są zwyczaje ludowe regionu i ludzie chodzą w specjalnych maskach.

Skansen jest nieczynny w poniedziałki. Poniżej wejścia znajduje się mały parking dla samochodów. Niestety nie pamiętam ile kosztował bilet wstępu. Szacuję, że była to wartość w lejach gdzieś około 6 złotych.

Tomek

Sighetu Marmației 435500, Rumunia

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.