Ruiny zamku Wilczków i wieża widokowa w Czechowicach-Dziedzicach

Ruiny Zamku Wilczków z XVI-wieku są niewątpliwie atrakcją Czechowic-Dziedzic i mieszczą się na szlaku dziedzictwa tego miasta. Ich odkrycie było wielką sensacją w 2016 roku. Obecnie Przestrzeń Kreatywna “Kotulińskiego 6”, na której się znajdują, jest bardzo atrakcyjnym terenem turystycznym. W tym miejscu znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej, odnowiona gorzelnia, a także wieża widokowa i park lip. Obok parkingu mieści się także Bar pod Dębem oraz nieco dalej Kościół pw. św. Katarzyny.

Naprzeciwko wznosi się XVIII-wieczny Pałac Kotulińskich, który doskonale prezentuje się z wieży widokowej.

Ruiny z XVIII wieku

Badania archeologiczne udowodniły, że wyeksponowano ruiny ceglanego spichlerza z XVIII wieku, które pozostały po rezydencji wybudowanej około 1536 roku. Powstał na miejscu XIV-wiecznego dworu przez Mikołaja Wilczka z Dobrej, który ożenił się z Katarzyną Czelówną – córką właściciela Czechowic. Gdy został wybudowany Pałac Kotulińskich, to właśnie wtedy dwór przekształcono w spichlerz, który ostatecznie spłonął w 1984 roku, a w 1987 roku celowo go wyburzono.

Widok z wieży
Widok z wieży

Nie zachowała się wieża, która była częścią dworu. Sklepienie budynku zbudowano w stylu gotyckim. Podczas prac archeologicznych znaleziono między innymi fragmenty XIV-wiecznych kafli herbowych, naczynia gliniane, gwoździe, fragmenty ceramiki, a także XIV-wieczny kanał (fosa) wyłożony drewnem dębowym. Heraldyczne dekoracje oraz zdobienia kafli piecowych przedstawiają w pełni wyposażonych jeźdźców, oraz cesarskiego orła z dwoma głowami, który trzyma w szponach miecze, a nad jego głowami zwrócone są do siebie pyskami dwa kozły. Jest to nawiązanie do herbu rodu Wilczków.

Ruiny zamku Wilczków
Ruiny zamku Wilczków

Wieża widokowa

Wieża widokowa została zlokalizowana na 19. południku długości geograficznej północnej. Jej wysokość wynosi 15,97 metra wysokości (miała być wyższa, ale nie zgodził się na to konserwator zabytków). Można z niej obserwować zrewitalizowany teren oraz okoliczne zabytki architektonicznych i pobliskich obiektów historycznych. Niedaleko rośnie dąb „Bartek” oraz lipy, które są charakterystycznie uformowane, ukształtowane przez specjalne cięcia w kandelabry dzięki starej technice ogrodniczej sprzed 200 lat temu. Cała okolica jest owiana legendami i podaniami, a same lipy ponoć stanowiły serca świętych gajów.

Wejście na wieżę jest darmowe. Trzeba jednak zwrócić uwagę na regulamin.

Źródła:

[1] http://szlak.czechowice-dziedzice.pl/nr_10/
[2] http://cee.czechowice-dziedzice.pl/

Ruiny Zamku Wilczków, Hrabiego Kotulińskiego, Czechowice Górne, Czechowice-Dziedzice, gmina Czechowice-Dziedzice, powiat bielski, województwo śląskie, 43-500, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.