Podkarpacie na wakacje, co warto zobaczyć?

Co warto zobaczyć na Podkarpaciu? Jakie miejsca warto wziąć pod uwagę podczas planowania wyjazdu? Czy lepiej skupić się na zabytkach i historii regionu, czy raczej odejść w stronę natury? Jakikolwiek by ten wybór nie był, zwiedzanie Podkarpacia może dostarczyć sporo wrażeń i niezapomnianych widoków. Od terenów nizinnych, gdzie horyzont styka się z niebem, przez wspaniałe pałace, świątynie, aż po góry, z których roztaczają się magiczne wręcz panoramy.

Przyrodnicze Podkarpacie – co warto zobaczyć?

Słysząc słowo Podkarpacie od razu kojarzymy je z najdalej wysuniętym na południe Polski województwem. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że Podkarpacie jest tak naprawdę krainą geograficzną, która swoim obszarem zajmuje nie tylko fragment naszego kraju, ale występuje też w Czechach, Austrii, Rumunii i na Ukrainie. Tłumacząc obrazowo można powiedzieć, że jest to pasmo oddzielające Karpaty od Wyżyny Małopolskiej i Wyżyn Ukraińsko-Mołdawskich. Tyle z geograficznej teorii, ale czy w praktyce oferuje nam Podkarpacie ciekawe miejsca dla miłośników przyrody? Oczywiście że tak! Dość powiedzieć, że na terenie województwa znajdują się dwa parki narodowe, dziesięć parków krajobrazowych i kilkadziesiąt rezerwatów.

Amatorzy górskich i leśnych wędrówek z pewnością nie będą się tu nudzić. Dla nieco bardziej wprawionych turystów nie lada wyzwaniem może być Główny Szlak Beskidzki, którego znaczna część przebiega właśnie tędy – zaczyna się w Wołosatem, niemalże na samym końcu Polski, a kończy się w Ustroniu. Całość liczy ponad 500 km, a około 170 km przebiega podkarpackimi pasmami. Początek i koniec podkarpackiego przebiegu szlaku wyznaczają dwa parki narodowe – Bieszczadzki Park Narodowy i Magurski Park Narodowy, które są ostoją dzikiej, niezmąconej działalnością człowieka przyrody.

Zwiedzanie Podkarpacia

Jeśli zastanawiacie się, co oprócz parków narodowych można zobaczyć wybierając się na Podkarpacie, gdzie warto pojechać, aby spędzić czas na łonie natury, dobrą podpowiedzią mogą być wspomniane wcześniej rezerwaty przyrody. Te niewielkie obszary zawsze kryją w sobie coś spektakularnego! Jak na przykład Rezerwat Przyrody Zwiezło, z niesamowitymi jeziorkami, czy Sine Wiry, z malowniczymi bieszczadzkimi rzekami sunącymi przez kamienne progi.

Amatorzy skalnych labiryntów mogą z kolei wybrać się do Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, po którym prowadzą fantastyczne, kręte i niekiedy wąskie ścieżki, wijące się między kamiennymi ostańcami. W pobliżu znajdują się też ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu, w którym rozgrywała się akcja dramatu „Zemsta” Aleksandra Fredry. Literackie zwiedzanie Podkarpacia to już jednak zupełnie inna – nomen omen – bajka!

Jeśli macie w planach wyjazd w te rejony, na pewno nie będziecie się nudzić, a zwiedzanie Podkarpacia będzie w pełni satysfakcjonujące! Dodatkową zachętą może być fakt, że szlaki biegnące przez ten rejon są szlakami transgranicznymi: można nimi z łatwością zawędrować lub zajechać na Słowację. Dzięki wspólnej pracy polskich i słowackich towarzystw turystycznych gęsta sieć szlaków oplatająca Podkarpacie i północą część Słowacji zachęca podwójnie do odwiedzenia tego malowniczego regionu.

Nie zostaje zatem nic więcej, jak tylko spakowanie plecaka i wyruszenie w drogę!

Autorka: Natalia Szymonowska

Podkarpacie

Artykuł powstał w ramach projektu „Góry bez granic – integracja sieci szlaków w transgraniczny produkt turystyczny” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Programie Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.