Ogród botaniczny Štramberk

W Štramberku na zboczu góry Kotouč eksploatuje się ogromne kamieniołomy, co jest widoczne z daleka od miasta. W nieczynnym wapiennym kamieniołomie Dolna Kamieniarka, na powierzchni prawie 10 hektarów i wysokości około 422 m n.p.m. utworzono ogród botaniczny i arboretum. Utworzenie ogrodu nastąpiło w 1999 roku, więc jest to bardzo młode miejsce tego rodzaju, które już jest wielką atrakcją. Wcześniej było tu nawet boisko piłkarskie!

kamieniolom

Ogród botaniczny w Stramberku

Dno stanowi mokradło i kilka jeziorek dochodzących do głębokości 2,5 metra, które otaczają kamienne wapienne bryły o wysokości od 15 do 25 metrów. Na miejscu w wyniku nasadzenia rośnie około 1200 gatunków roślin, głównie z okolic miasta. Dodatkowo 1 maja 1999 roku odkryto na miejscu jaskinię Pouťova (Odpustowa) o głębokości 58 metrów (2018 rok), do której otworu wejściowego można podejść. Prawdopodobnie na głębokości 80 metrów znajduje się system tuneli. Nie brakuje tutaj miejsc do wspinaczki (najstarsze drogi pochodzą nawet z 1934 roku!), a także w okolicy odkrytej jaskini utworzono wapienny labirynt z amfiteatrem. Ludzie tutaj szukają także skamieniałości. Przy odrobinie szczęścia można odkryć jakiś kamień z odbitym kwiatem paproci, co niejednokrotnie miało tutaj miejsce 🙂

rozowe

Jak trafić?

Do ogrodu można dotrzeć za tabliczkami informacyjnymi, jadąc samochodem od strony Koprzywnicy (cz. Kopřivnice) i skręcając na stromym wjeździe w wąską, także stromą drogą w prawo. Można tak jechać aż do samego końca, gdzie będzie parking, tablice informacyjne, mapy i początek szlaku na Białą Górę (Bílá hora), gdzie znajduje się wieża widokowa. Tutaj także jest brama wejściowa do ogrodu.

Godziny otwarcia:

kwiecień, maj, wrzesień
sobota – niedziela 10:00–17:00

czerwiec – sierpień
wtorek – niedziela 10:00–17:00

Wstęp wolny

Tomek

źródło:

[1] https://www.lasska-brana.cz
[2] wikipedia

Czechy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.