Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki

W Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej znajduje się ponad 110 silników wyprodukowanych przez około 60 producentów. Najstarsze egzemplarze pochodzą z końca XIX wieku. Do najcenniejszych silników należą te, które wyprodukowano w Austro-Węgrach na terenie obecnej Polski. Najcenniejszym jest wyprodukowany przez niemiecką firmę Deutz silnik z 1897 roku, który jest prawdopodobnie najstarszym zachowanym silnikiem diesla tej firmy.

Równie rzadki egzemplarzem jest silnik stacjonarny Hofherr-Schrantz-Clayton-Schuttleworth z 1910-1915. Na uwagę zasługują także silnik do napędzania młocarni, silnik firmy Grade czy w pełni sprawny, gwiazdowy, 9 – cylindrowy silnik montowany w samolotach typu AN2 (popularny Antek).

Nie tylko silniki

Poza silnikami znajdują się tutaj również oliwiarki, kanistry, lampy lutownicze oraz maszyny rolnicze. Muzeum posiada także zbiór instrukcji obsługi, pamiątki strażackie i wiele innych ciekawych eksponatów, jak kompletnie wyposażony warsztat naprawczy.

Placówką opiekuje się Fundacja „S”, a literka „S” nawiązuje do słynnych, powojennych silników polskich tzw. „Esiaków”. Zbiory muzeum pochodzą od mieszkańców powiatu strzyżowskiego: Grzegorza Smeli i Tomasza Włodyki, pasjonatów dawnych urządzeń pracujących w gospodarstwach.

Większość silników pochodzi z okresu 1897-1985. W zbiorze znajdują się: motory benzynowe, diesla, naftowe, gazowe, a także podgrzewane lampą lutowniczą gruszki żarowej przed rozruchem.

Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej „S”, 19, Dwór, Niebylec, gmina Niebylec, powiat strzyżowski, województwo podkarpackie, 38-114, Polska

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.