Kościół św. Michała Archanioła w Ropie

Kościół W Ropie ufundowała fundacja Petroneli i Wilhelma Siemieńskich (właściciele wsi), powstał w 1761 roku. Około 1800 roku do nawy dobudowano dwie murowane kaplice, które zwieńczyły wieże nawiązujące do stylu łemkowskich cerkwi oraz kolumnowy portyk. Świątynia zbudowana została w stylu barokowym.

travelseries ropa01
Tablica informacyjna

Na część drewnianą kościoła składa się nawa oraz zamknięte trójbocznie prezbiterium. Nawę pokrywa dwuspadowy dach, a prezbiterium jest wielopołaciowe (w nim przedstawienie symboli siedmiu sakramentów). Wieżyczka na sygnaturkę wznosi się na kalenicy nawy, do której przylegają dwie kwadratowe kaplice. Ponad nimi wyrastają wieże zwieńczone cebulastymi hełmami z latarniami. W 1956 roku dobudowano murowaną zakrystię oraz kruchtę, przekształconą z portyku. Polichromia została odbudowana przez Pawła Mitka. Na zewnątrz znajdują się trzy dzwony z 1949 roku. Kościół otacza murowane ogrodzenie z kamienia polnego.

Wnętrze kościoła

Na wyposażenie składa się najstarszy element z 1691 roku, jakim jest kropielnica. Chrzcielnica klasycystyczna pochodzi z około 1800 roku. Ołtarz główny zawiera obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zwieńczenie przedstawia postać patrona kościoła św. Michała Archanioła. Obok bocznego ołtarza mieści się rzeźba Chrystusa u słupa. W kaplicach znajdują się ołtarze z początku XX wieku: p.w. Matki Boskiej i Świętej Tekli z nadbudowanymi wieżami. Autorem jednego z nich jest Antoni Rogoziewicz i pochodzi z 1919 roku. Ambona jest późnobarokowa z XVIII wieku. Chór o falistej linii parapetu wspierają dwa filary i mieszczą się tam organy firmy Rieger z 1918 roku.

Poddasze zajmują nietoperze Podkowca Małego.

[1] Paweł Kutaś-Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce
[2] http://www.kosciolydrewniane.pl/

Kościół (stary) Świętego Michała Archanioła, Ropa, gmina Ropa, powiat gorlicki, województwo małopolskie, 38-312, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.