Kościół Przemienienia Pańskiego w Radoczy

Drewniany rzymskokatolicki kościół w Radoczy pochodzi z XVI wieku. Ulokowany jest na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego. Wieś założona została pod koniec XIII wieku i w tym czasie wchodziła w skład księstwa oświęcimskiego i zatorskiego.
Pierwsza wzmianka o miejscowej parafii pochodzi z 1350 roku. Pierwszym znanym z imienia proboszczem parafii był „Sulco”. Około 1430 roku pojawiły się w Radoczy oddziały husyckie, które zniszczyły tutejszą świątynię.

Kościół Przemienienia Pańskiego w Radoczy

Budowę obecnego kościoła ukończono w 1535 roku. Jest obiektem konstrukcji zrębowej z wieżą na słup. W czasach reformacji w latach 1568-1598, właściciel Radoczy Jerzy Ajchinger zamienił go na zbór kalwiński, by dopiero w 1624 roku wrócił w posiadanie katolików (ponownie konsekrowany przez biskupa Mikołaja Oborskiego). W okresie rozbiorów w latach 1770 -1804, odrestaurowano go z polecenia pani Justyny Żarnowieckiej, właścicielki ziemskiej Radoczy.

Kościół Przemienienia Pańskiego w Radoczy
Kościół Przemienienia Pańskiego w Radoczy

Kolejne lata rozwoju

Ołtarz główny powstał w latach 1865-1870 i umieszczono w nim obraz Przemienienia Pańskiego malowany według Rafaela, a za nim wstawiono obraz Matki Boskiej Łaskawej namalowany na desce jodłowej. W 1882 roku Jędrzej Sikora wykonał nową ambonę, a także sprowadzono relikwiarz papieży męczenników św. Klemensa i Feliksa. W ołtarzach bocznych znajdują się: obraz Serca Pana Jezusa i św. Józefa (zakupiony w 1884 roku)
oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W pierwszą niedzielę adwentu 1885 roku opat Czesław Guńka z klasztoru OO. Reformatorów z Kęt poświęcił Drogę Krzyżową.

Kościół w Radoczy
Kościół w Radoczy

W 1897 roku na dachu świątyni umieszczono wieżę sygnaturki. Kościół został także wzbogacony o nowy dzwon w 1908 roku, który ufundował ks. proboszcz Władysław Rychlik z ojcem Janem Rychlikiem z Wadowic. Nowa wieża została dobudowana w 1913 roku.

Czasy wojenne

Podczas I wojny światowej precjoza kościelne schowano pod wieżą do grobów i zamurowano. Po wojnie w 1918 zakupiono dwa nowe dzwony: pierwszy o wadze 120 kilogramów z napisem „Ave Maria” oraz drugi o wadze 200 kilogramów z napisem „Św. Władysławie módl się za nami”. Podczas II wojny światowej 1 czerwca 1942 roku Niemcy ukradli z kościoła trzy dzwony.

Gruntowna przebudowa

Kościół został rozebrany 1980 roku i ponownie złożony. Efektem prac (prace zakończono w grudniu 1985 roku) jest obecny kościół, a sprzed demontażu pozostały jedynie oryginalne słupy nośne słupowej konstrukcji wieży z początku ubiegłego wieku. Został ponownie konsekrowany 31 października 1999 przez arcybiskupa metropolitę krakowskiego Franciszka Macharskiego.

Kapliczka obok kościoła
Kapliczka obok kościoła

Kształt kościoła

Świątynia jest orientowana. Murowana zakrystia (budowana w latach 1886-1889), która tworzy przedłużenie podłużnej osi, szerszej i wydłużonej nawy przylega do wielobocznie zamkniętego prezbiterium. Jest ono położone we wschodniej części kościoła. Prezbiterium i nawę pokrywa wspólny jednokalenicowy dach, pokryty eternitem. Wieżę w zachodniej części obiektu wieńczy strzelisty dach.

Malunki przy schodach
Malunki przy schodach

Powyżej nawy i prezbiterium mieści się płaski strop ze świeżego drewna (podobnie jak ściany). W stropie nawy są oparte na słupach zaskrzynienia. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne są w stylu barokowym (opisane wcześniej). W środku mieści się także prospekt organowy z XVIII wieku, witraże z początku XX wieku oraz żyrandole z przełomu XIX i XX wieku. W środku mieści się również obraz Matki Bożej Bolesnej (Pieta) nieznanego malarza z 1794 roku.

W 1959 roku podczas wizytacji parafii ks. bp Karol Wojtyła udzielił bierzmowania 225 osobom.

Źródła:

[1] https://www.parafiaradocza.pl/

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Radoczy, 80, Radocza, gmina Tomice, powiat wadowicki, województwo małopolskie, 34-100, Polska

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.